قلم نشانگر یا ماژیک وسیله ای هست که نوک آن از الیاف متخلخل فشرده (نمد) و مخزن جوهر رنگی ساخته شده است. این مخزن دارای یک هسته حاوی مواد جاذب است که جوهر را حمل می کند. یک قسمت ضروری دیگر ماژیک ،کلاهک آن است که مانع از خشک شدن جوهر می شود. جوهر یک ماژیک حاوی یک حلال است که آن را به شکل مایع نگه می دارد. تا دهه ۱۹۹۰ این حلال تولوئن یا زایلن بود از آنجاییکه این حلالها مضر هستند به همین دلیل امروزه ما از الکل استفاده می کنیم.

تاریخچه اختراع ماژیک
تاریخچه اختراع ماژیک

ساخت اولین ماژیک

اولین ماژیک در سال ۱۹۱۰ توسط لی نیومن ثبت شد. اساسا دارای یک سیلندر پر از جوهر بود که جوهر را به نوک نمدی هدایت می کرد. بنيامين پاسکاچ در سال ۱۹۲۶ قلم موی نقاشی را اختراع کرد که دارای یک نوک اسفنجی بود که می شد با رنگ هاي مختلف پر کرد اين ماژیک ها از لحاظ تجاری قابل فروش نبودند.

در سال ۱۹۴۴ والترج دی گرافت ، ماژیک را اختراع کرد که در آن جوهر به صورت مایع در قسمت دسته قرار داشت و به نوک آن می رسید.

در سال ۱۹۶۴  ماژیک های نوک تیز اختراع شد. اولین ماژیک مدرن (و قابل استفاده) سیدنی روزینتال بود که در سال ۱۹۵۳ اختراع و شروع به فروش کرد. این ماژیک دارای یک مخزن  شیشه ای برای جوهر بود و قادر به نوشتن روی هر سطح بود.

یوکیو هوری از شرکت لوازم التحریر توکیو، در سال ۱۹۶۲ ماژیک های با نوک فیبری مدرن را ساخت.

اختراع ماژیک علامت گذار (هایلایتر)

هایلایتر ها و ماژیک های نوشتار خطی در دهه ۱۹۷۰ ساخته شدند. بینی و اسمیت کسانی هستند که این ماژیک ها را توسعه داده و نام آنها را قلم های جادویی گذاشتند و شروع به فروش آنها کردند. در سال ۱۹۹۶ پاک کننده های آنها از روی وایت برد و شیشه هم ساخته شد.

انواع ماژیک

انواع ماژیک برای مقاصد مختلف وجود دارد.

تاریخچه اختراع ماژیک
تاریخچه اختراع ماژیک

ماژیک های دائمی

از ماژیک های دائمی می توان روی سطوح مختلف مانند شیشه، پلاستیک، چوب، فلز و سنگ استفاده کرد. جوهر آنها مدت زمان طولانی باقی می ماند و اغلب نمی توان با مالش یا آب از سطح پاک شود.با توجه به سطح مورد استفاده، می توان جوهر را با الکل یا استون پاک کرد.

ماژیک های علامت گذار

ماژیک های علامت گذار نیمه شفاف هستند و برای جلب توجه و برجسته کردن بخش های یک متن استفاده می شود که اغلب در رنگ های روشن و فلورسنت ساخته می شوند.

ماژیک های غیر دائمی

ماژیک های غیر دائمی (به عنوان ماژیک های با پاک کن خشک و یا ماژیک های تخته سفید شناخته می شوند) وقتی با یک اسفنج خشک یا پارچه پاک می شوند ، آنها به گرد و غبار تبدیل می شود و به پاک کن می چسبند. این ماژیک ها از جوهر قابل تمیزکردن برای استفاده در سطوح نازک و سطوح غیر متخلخل مانند تخته سفید و… ساخته شده اند.

ماژیک ها با پاک کن های مرطوب شبیه ماژیک های با پاک کن خشک هستند اما برای تمیز شدن بیشتر مقاوم هستند و باید با پارچه مرطوب یا اسفنجی تمیز شوند.

ماژیک های امنیتی

ماژیک های امنیتی دارای جوهر نامرئی هستند که تحت نور UV  فلورسنت قرار می گیرند و برای نوشته های مهم و با ارزش برای جلوگیری از سرقت استفاده می شوند.

ماژیک های انتخاب

ماژیک های انتخاب شبیه ماژیک های امنیتی هستند جوهر های این ماژیک ها تا قبل اینکه زیر نور UV قرار نگرفته اند نامرئی است. هدف آن این است که از در کشورهایی که شناسایی مدارک شهروندان همیشه استاندارد و یا رسمی نیست از دوبار رای گیری جلوگیری شود ، این نوع ماژیک بر روی اثر انگشت دست چپ که می تواند تا حدود یک یا دو هفته باقی بماند قابل اجراست. نوک این ماژیک ها از مواد متخلخل ساخته شده است. این مواد اغلب نمد یا سرامیک می باشند. سرامیک برای این منظور مناسب است، زیرا نوک تحت فشار قرار نمی گیرد و عمر بیشتری دارد.

مطالب پیشنهادی