مداد رنگی چیست؟ بررسی منشا و اجزای یک مداد رنگی

مداد رنگی چیست؟ مداد رنگی نوعی مداد است که مغز آن از رنگدانه‌های مختلف ساخته شده و یک بدنه یا محافظ چوبی دارد. مغز مدادهای مشکی معمولی از گرافیت و خاک رس ساخته می‌شود، درحالیکه اکنون مغز مدادرنگی‌ها متشکل از رنگدانه، موم و سایر مواد می‌باشد که در انواع: پایه روغن و محلول در آب ساخته می‌شود. در ادامه به بررسی بیشتر مداد رنگی‌ها می‌پردازیم.

مداد رنگی چیست؟
مداد رنگی چیست؟

تاریخچه و منشا اولین مداد رنگی‌ها

منشا و تاریخچه اولیه خیلی مشخصی، برای مداد های رنگی وجود ندارد ولی رومیان باستان از مداد رنگی‌های‌ پایه موم استفاده می‌کردند.

مدادرنگی‌های‌ اولیه در اوایل قرن 19 برای علامت گذاری استفاده می‌شدند. در سال 1834 میلادی یک شرکت آلمانی توسط یوهان سباستین استدلر مدادهای رنگی روغنی را ساخت. تولید مداد‌های رنگی برای مقاصد هنری در قرن بیستم توسعه یافت. فابرکاستل و کرن داش در سال 1924 میلادی شروع به ساخت اولین مدادرنگی‌های‌ هنری کردند.

برول نیز در سال 1938 میلادی شروع به تولید مداد رنگی کرد. سایر تولیدکنندگان از جمله دیروونت، پروگریسو، لیرا، ریمبرانت و بلک استودیو نیز در 3 یا 4 دهه بعد شروع به ساخت مداد رنگی کردند که تعدادی از آن‌ها ادعا می‌کردند سازنده آبرنگ های اولیه نیز هستند.

اجزای مدادرنگی

مداد رنگی از چه چیزی ساخته شده؟ مداد رنگی از 4 قسمت تشکیل شده:

  • چوب
  • رنگدانه‌ها
  • چسب اتصال دهنده
  • افزودنی

چوب

چوب که به عنوان بدنه مداد رنگی مورد استفاده است، یک عنصر ضروری برای نگه داشتن هسته یا مغزی مدادرنگی است. با این حال در سال های اخیر، استفاده از این نوع بدنه به چالش کشیده شده است. با ورود مداد رنگی‌های بدون چوب به بازار، در کنار برندهایی که از منابع چوبی 100% استفاده می‌کنند، شرکت‌های بیشتری به دنبال تغییر در نحوه ساخت مداد رنگی هستند.

مغز مداد رنگی از چیست؟

مواد تشکیل دهنده مغز مداد رنگی عبارت است از: رنگدانه‌ها، بایندر‌ها و افزودنی‌ها.

مغز مداد رنگی از چیست؟
مغز مداد رنگی از چیست؟

رنگدانه‌

یکی از ویژگی‌های مهم و قابل توجه در مورد مداد رنگی، رنگدانه است. رنگدانه‌ها مورد استفاده توسط یک برند تولید کننده نسبت به برند دیگر ممکن است بسیار متفاوت باشند. هنگام مقایسه مداد رنگی ارزان با مداد رنگی حرفه‌ای، رنگدانه مهم ترین عامل در قیمت و هم در کاربرد است.

بایندر‌

بایندرها که گاهی به آنها رزین نیز گفته می شود، اساساً چسبی هستند که رنگدانه را هنگام مخلوط شدن با یکدیگر در جای خود نگه می دارند. این کار باعث می‌شود که توزیع یکنواخت رنگدانه در سراسر هسته مداد شما وجود داشته باشد.

بایندرها می‌توانند از موادی مانند: صمغ عربی، موم پارافین و حتی یک ترکیب روغنی ساخته شوند.

نوع چسب استفاده شده می‌تواند نحوه عملکرد مداد رنگی را هنگام کشیدن روی کاغذ تحت تاثیر قرار دهد.

افزودنی

اکستندرها که همراه با بایندر‌ها استفاده می‌شوند، باعث می‌شود مغزی مداد رنگی بدنه محکمی داشته باشد. مقدار اکستندرهای مورد استفاده در یک مداد رنگی تعیین کننده این است که مغزی نرم و کره‌ای خواهد بود یا آن که کمی سخت‌تر است.

علاوه بر این، استفاده از اکستندرها می‌تواند باعث کاهش استفاده از چسب و رنگدانه مورد نیاز شده که در نهایت به کاهش قیمت مدادرنگی کمک کند.

انواع مدادرنگی

انواع مداد رنگی بسته به کاربرد آن ساخته می‌شود، مثلا مداد رنگی‌های‌ هنرمندان از کیفیت بهتری ساخته می‌شود و دارای رنگدانه های مناسب، رنگ با کیفیت، غلظت بالای رنگدانه‌ها، مقاوم در برابر اشعه خورشید، مقاوم در برابر شکست و… می‌باشد اما مدادرنگی‌های‌ مورد استفاده برای دانش آموزان از کیفیت مطلوبی برخوردار است و بهتر توسط پاکن، پاک می‌ شود. تعداد کمی از مدادرنگی‌ها نیز به صورت مداد مکانیکی ساخته می‌شوند.