مداد رنگی چیست؟

مداد رنگی مدادی است که مغز آن از رنگدانه های مختلف ساخته شده و یک بدنه یا محافظ چوبی دارد. مغز مدادهای استاندارد از گرافیت و خاک رس ساخته می­شود درحالیکه اکنون مغز مدادرنگی ها متشکل از رنگدانه، موم و سایر مواد می­باشد که در انواع: پایه روغن، محلول در آب و مکانیکی ساخته می­شود.

اولین مداد رنگی ها

تاریخچه اولیه خیلی مشخصی، برای مداد های رنگی وجود ندارد ولی رومیان باستان از مداد رنگی های پایه موم استفاده می­کردند. مدادرنگی های اولیه در اوایل قرن ۱۹ برای علامت گذاری استفاده می­شدند. در سال ۱۸۳۴ شرکت آلمانی توسط یوهان سباستین استدلر مدادهای رنگی روغنی را ساخت. تولید مداد های رنگی برای مقاصد هنری در قرن بیستم توسعه یافت. فابر-کاستل و کارن داش در سال ۱۹۲۴ شروع به ساخت اولین مدادرنگی های هنری کردند.

برول نیز در سال ۱۹۳۸ شروع به تولید مداد رنگی کرد. سایر تولیدکنندگان از جمله دیروونت، پروگریسو، لیرا، ریمبرانت و بلیک استودیو نیز در ۳۰ یا ۴۰ دهه بعد شروع به ساخت مداد رنگی کردند که تعدادی از آنها ادعا می­کردند سازنده آبرنگ های اولیه نیز هستند.

انواع مداد رنگی

انواع مداد رنگی بسته به کاربرد آن ساخته می­شود، مثلا مداد رنگی های هنرمندان از کیفیت بهتری ساخته می­شود دارای رنگدانه های مناسب، رنگ با کیفیت، غلظت بالای رنگدانه ها، مقاوم در برابر اشعه خورشید، مقاوم در برابر شکست و… می­باشد اما مدادرنگی های مورد استفاده برای دانش آموزان از کیفیت مطلوبی برخوردار است و بهتر توسط پاکن، پاک می­ شود. تعداد کمی از مدادرنگی ها نیز به صورت مداد نوکی ساخته می­شوند.

اساس ساخت آبرنگ ها نیز بر پایه ساخت مداد رنگی می­باشد که از قلمو هایی جهت طراحی و ترکیب رنگ استفاده می­شود.