حقایق، تاریخچه اختراع و انواع پرگار

حقایق، تاریخچه اختراع و انواع پرگار

پرگار چیست؟

ابزار رسم فنی به نام پرگار به منظور رسم دایره یا قوس استفاده می شود همچنین می تواند برای اندازه گیری فاصله روی نقشه به کار رود. به غیر از این موارد، در رسم های مربوط به ناوبری، ریاضی و بسیاری از رشته های دیگر استفاده می شود.

ساختار یک پرگار

پرگار معمولا از موادی مانند پلاستیک یا فلز ساخته می­شود که بدنه ی آن دارای دو قسمت می­باشد که با یک لولا به هم متصل می شوند که می توان شعاع دایره را نیز برای رسم اندازه های مختلف تنظیم کرد. معمولا در انتهای یکی از پایه ها یک قسمت سوزنی و در انتهای پایه ی دیگر یک مداد قرار دارد که در پرگارهای امروزی تر از مداد نوکی با شماره نوک های مختلف با توجه به نوع کاربرد به جای مداد استفاده می­شود.

دسته یک پرگار حدود ۱.۲۵ سانتیمتر طول دارد و طوری ساخته شده است که کاربران می توانند آن را بین انگشت شست و انگشت اشاره نگه دارند.

اولین پرگار

اولین ابزار پرگارمانند در حفاری باستان شناسی رم یافت شده است که تا قبل از قرن هجدهم پرگار ها سر مدادی نداشتند و هر دو سر، سوزنی بود که روی سطح خراش ایجاد می­کرد.

کاربرد پرگار

در قرن بیستم، استفاده از پرگار رواج بیشتری یافت. از پرگار میتوان برای کشیدن دایره یا منحنی روی سطوح مختلف مانند چوب، فلز و پلاستیک استفاده کرد، پایه ای که سوزن دارد ثابت میماند و شعاع مورد نظر با تغییر فاصله ی پایه ی مدادی تغییر میابد و میتوان با استفاده از رسم دایره های مختلف و محاسبه نسبت دایره ها در نقشه ها جهت تعیین فواصل استفاده کرد.

امروزه به دلیل توسعه نرم افزار های طراحی کامپیوتری نظیر کورل دراو، اتو کد و … استفاده از پرگار کاهش یافته است اما همچنان در مدارس و دانشگاه ها در تدریس نقاشی، طراحی و هندسه به کار میرود.

انواع پرگار

پرگارها در انواع مختلفی ساخته می شوند مثلا یک نوع از آن دارای پایه های بلندتری نسبت به حالت عادی می باشد تا بتواند اندازه های بزرگتری را رسم کند، نوع دیگر که ساده ترین نوع پرگار هست در حکاکی روی چوب و نجاری استفاده می شود که همان پرگارهای معمولی هستند، نوع سوم جز پرگارهای پیشرفته محسوب می شوند که چندین پیچ قابل تنظیم در پایه های خود دارد که امکان طراحی های دقیق تر را فراهم می­کند.