دلایل گیر کردن کاغذ در پرینتر و آموزش رفع آن

آیا شما هم از مشکل گیر کردن کاغذ در پرینتر در رنج هستید؟ به دنبال راه های مختلف برای جلوگیری از گیر کردن و مچاله شدن کاغذ در پرینتر می باشید؟ از شما دعوت می شود که ما را تا آخر مقاله پیش روی خود همراهی کنید و اطلاعات بسیار ارزنده و مفیدی را در این خصوص به دست بیاورید.

پرینتر یکی از ضروری ترین ماشین های اداری مورد استفاده در بسیاری از منازل، اداره ها و سازمان ها می باشد که روزانه بسیاری از افراد با مشکل گیر کردن کاغذ در پرینتر رو به رو می شوند. گیر کردن کاغذ در پرینتر می تواند آسیب های جدی را برای دستگاه شما به وجود بیاورد که اگر راه درست و صحیح استفاده کردن از آن را بلد نباشید بی شک آسیب ها و هزینه های بسیار زیادی را بایستی متحمل شوید. در ادامه مقاله نیز سعی بر آن داریم تا در مورد دلایل جمع شدن کاغذ در چاپگر و راه های رفع گیر کردن و درآوردن کاغذ از پرینتر و دستگاه کپی صرف نظر از برند دستگاه (کانن، اچ پی، توشیبا و…) توضیحات بیشتری را به حضورتان ارائه دهیم.

گیر کردن کاغذ در پرینتر
گیر کردن کاغذ در پرینتر

علت جمع شدن و گیر کردن کاغذ در پرینتر

گیر کردن کاغذ دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد که در دستگاه های پرینتر و کپی رخ می‌دهد. در ادامه شایع ترین دلایل آورده شده است:

  1. در حالت اول وقتی کاغذ به طریقه غلط وارد دستگاه پرینتر شده است، در واقع هنگام قراردادن دسته کاغذ در سینی ورودی ممکن است ورق های کاغذ به هم چسبیده باشند یا کاغذ تا شده (مچاله، پاره، خراب و…) باشد همچنین سینی پر از کاغذ نیز می تواند مشکلاتی را ایجاد کند.
  2. خاموش شدن ناگهانی دستگاه چاپ به علت قطعی برق و … در حین چاپ میتواند سبب گیر کردن کاغذ درون پرینتر شود.
  3. غلتک های آسیب دیده ورق ها را از سینی ورودی می کشند. غلتک ها ممکن است به مرور زمان دچار سایش شوند. به طور کلی، غلتک ها جهت استفاده برای مدت معینی طراحی شده اند، اما استفاده نادرست می تواند منجر به آسیب دیدن آنها و کاهش طول عمر آن شود.
  4. دستگاه های فتوکپی و پرینت دستگاه های بسیار دقیقی هستند، استفاده از کاغذ با کیفیت پایین می‌تواند باعث خرد شدن ورق‌های کاغذ شود که مشکلاتی را ایجاد می‌کند. حتی اگر ورق‌های کاغذ مشکلی نداشته باشند، کاغذ با کیفیت پایین چیزی را که تکنسین‌ها «غبار کاغذ» می‌نامند، از خود برجای می‌گذارد. اینها در اصل تکه های کاغذ بسیار کوچکی است که تنها زمانی مشکل ساز می شود که انباشته شوند.
  5. کارتریج های با کیفیت پایین می توانند جوهر و تونر را انباشته کرده که این مورد نه تنها باعث گیر کردن کاغذ می شود، بلکه بر کیفیت خروجی چاپ نیز تأثیر می گذارد.

مراحل رفع مشکل گیر کردن و درآوردن کاغذ در پرینتر

با توجه به انواع بسیار متنوع چاپگر ها و دستگاه های کپی، راه ها و روش های بسیار متعددی برای رفع گیر کردن کاغذ در پرینتر وجود دارد و شما می توانید با توجه به مدل پرینتر مورد استفاده خود بهترین روش را برای رفع گیر کردن کاغذ در پرینتر انتخاب کنید. از مهمترین و عمومی ترین راه های رفع گیر کردن کاغذ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- پرینتر را خاموش کنید

به هیچ وجه سعی نکنید به رفع گیر کردن کاغذ در پرینتری باشید که روشن بوده و یا به برق وصل است چرا که ممکن است خطرات جبران ناپذیری برای سلامتی شما و دستگاه پرینت رخ دهد به همین جهت توصیه می شود که قبل از هر اقدامی پرینتر را خاموش کرده و از برق جدا کنید.

2- تمام درب های پرینتر را باز کنید

اگر می دانید که کاغذ در کدام قسمت از پرینتر گیر کرده است، می توانید فقط درب آن قسمت را باز کنید در غیر این صورت تمام درب ها را باز نموده و به بررسی گیر کردن کاغذ در پرینتر بپردازید.

3- با دقت کاغذ را بیرون بکشید

کاغذ گیر کرده را با حوصله و به آرامی بیرون بکشید و مراقب باشید که به دیگر قطعات پرینتر آسیب وارد نکنید. همچنین در بیرون کشیدن کاغذ به هیچ عنوان از وسایل تیز و برنده استفاده نکنید چرا که احتمال آسیب رسانی به پرینتر بسیار افزایش می یابد.

4- پرینتر را روشن کنید

بعد از اینکه به طور کامل کاغذ گیر کرده در داخل پرینتر را بیرون آوردید، می توانید پرینتر را از دوباره روشن کرده و اجازه دهید تا ریکاوری شود که معمولا مدت زمان لازم برای ریکاوری آن نیز در حدود 8 الی 15 ثانیه می باشد که بعد از آن دوباره می توانید کاغذ را در نگهدارنده قرار داده و پرینت خود را انجام دهید. در نظر داشته باشید در صورتی که هنوز با گیر کردن کاغذ در پرینتر مواجه هستید توصیه می شود که پرینتر خود را نزد یکی از معتبرترین مراکز تعمیر کننده پرینت ببرید چرا که ممکن است مشکل از غلتک های داخلی یا کاغذ کش های پرینتر باشد.

جلوگیری از گیر کردن و مچاله شدن کاغذ درون چاپگر

همانطور که در بخش های قبلی نیز به این موضوع اشاره شد گیر کردن کاغذ در پرینتر می توانید آسیب های بسیار جدی را برای پرینتر شما به وجود بیاورد که شما می توانید با رعایت برخی از مهمترین نکات در نحوه ی استفاده از پرینتر مانع این مشکل شوید تا بتوانید از دستگاه پرینتر خود به مدت طولانی و استفاده بهینه را داشته باشید. از مهمترین نکاتی که می توانید برای جلوگیری از گیر کردن کاغذ در پرینتر و استفاده صحیح از پرینتر به آنها توجه داشته باشید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قبل از استفاده حتما دفترچه راهنمای پرینتر را با دقت مورد مطالعه قرار دهید.
  • از کاغذ‌های مرغوب و مناسب برای استفاده خود تهیه و خریداری کنید.
  • از نگهدارنده های پرینتر به شکل صحیح استفاده داشته باشید و کاغذ را دقیقا در ابعاد این نگهدارنده ها تهیه کنید.
  • به مدت بسیار طولانی از دستگاه پرینتر استفاده نداشته باشید و ظرفیت آن را حتما قبل از استفاده خود در نظر بگیرید. 
اینفوگرافیک رفع گیر کردن کاغذ در پرینتر
اینفوگرافیک رفع گیر کردن کاغذ در پرینتر