مداد چگونه ساخته می شود؟

مداد چیست؟

مداد یک ابزار نوشتن است که دارای یک هسته جامد از جنس رس و گرافیت و پوشش چوبی می باشد.

تاریخچه مداد

استفاده از مداد زمانی شروع شد که منابع وسیعی از گرافیت در انگلستان در قرن شانزدهم پیدا شد.گرافیت نام خود را از واژه یونانی graphein که به معنی نوشتن است گرفته است.
در ابتدا گرافیت به صورت بلوک برش داده شده و با چرم گوسفند پوشیده می شد ،بعد ها نیز مداد از گرافیت ساخته می شد اما جهت استفاده آسان تر و جلوگیری از شکستن گرافیت، در پوشش چوبی قرار داده می شد. در زمان های بعد، با توجه به شرایط مختلف، به دست آوردن گرافیت خالص سخت تر بود ، در نتیجه جایگزینی برای آن اختراع شد.

راه حل در مخلوط کردن گرافیت پودری و رس بود که امروزه هم استفاده می شود. این روش باعث ساخت مدادهایی با سختی و درصد سیاهی های مختلف شد.گام بعدی، یک روش تولید انبوه مداد بود که قیمت آن را پایین آورد و به افراد بیشتری اجازه داد تا از آن استفاده کنند.

بعدها در قرن نوزدهم پاک کن نیز به انتهای مداد اضافه شد. اگر چه ما ابزارهای دیگری برای نوشتن داریم اما هنوز هم از مداد استفاده های زیادی می شود. مداد بعدها به انواع مختلفی از جمله مداد طراحی، مداد مکانیکی، مداد رنگی، مداد روغنی، و آنهایی که توسط نجارها و دیگران استفاده می شود، تکامل یافت.

مراحل ساخت مداد

اولین گام در ساخت یک مداد، مخلوط کردن پودر گرافیت با رس است. اگر در مخلوط گرافیت بیشتر باشد، مداد نرمتر شده و نوشتن با آن آسان تر است. در کل این مخلوط به دو نوع روش اکستروژن و بیلت سازی به صورت رشته های بلند تولید می شود که به عنوان مغز مداد استفاده می شود.

مداد چگونه ساخته می شود؟
مداد چگونه ساخته می شود؟

پوشش چوبی مدادها معمولا از چوب درخت سدر می باشد که به صورت ورق هایی بریده و یک قسمت آنها به چسب آغشته شده و در انواع و سایز های مختلف به عنوان پوشش مخلوط مغز مدادها قرار میگیرد که اضافات آنها بریده می شود، همچنین جهت دوام و زیبایی بر روی آنها از موم و رنگ استفاده می شود.

مداد چگونه ساخته می شود؟
مداد چگونه ساخته می شود؟