مداد نوکی چیست؟

مداد نوکی نوعی مداد است که حاوی رنگدانه های جامد به عنوان مغز یا نوک مداد می باشد که جنس این نوک ها از گرافیت یا رنگدانه هایست که بعد از اتمام قابلیت تعویض دارد. این نوع مداد ها در ایالات متحده mechanical pencil یا مداد مکانیکی، در انگلستان propelling pencil یا مداد حرکتی و در هند pen pencil یا خودکار مداد شکل نامیده می شود. این نوع مداد ها به جهت اینکه نیاز به تراشیدن و تیز کردن ندارند در بین دانش آموزان و هنرمندان طراح مورد توجه قرار گرفته است.

مخترع مداد فشاری کیست؟

منابع و مدارک نشان می دهد که مداد نوکی های اولیه که بیشتر شبیه مداد های درب دار بودند توسط یک محقق و نویسنده سوئیسی به نام کانراد گیسنر در سال ۱۵۶۵ اختراع شد. این مداد به گونه ای بود که باید بصورت دستی تنظیم می شد تا بتوان نوک آن را تیز کرد، در سال های بعد طراحی آن عوض شد و فردی به نام پاندورا، مداد نوکی های جدید را در سال ۱۷۹۱ ساخت.

اولین مداد های مکانیکی به چه شکل بودند؟

اولین مدادهای نوکی به شکل امروزی در سال ۱۸۲۲ توسط سامپسون ماردان وجان ایزاک هاوکینز از انگلستان به ثبت رسید ماردان تصمیم گرفت در سال ۱۸۳۷ به تجارت و خرید و فروش مداد های مکانیکی بپردازد، که در نهایت کارخانه او در جنگ جهانی دوم بمباران و نابود شد.
تاریخچه اختراع مداد فشاری
حقایق و تاریخچه اختراع مداد فشاری
دیگران این راه را جهت بهبود مداد ها ادامه دادند و بین سال های ۱۸۲۲ تا ۱۸۷۴ حدود ۱۶۰ طرح ثبت شد. با وجود این که در سال ۱۸۷۷ اولین مداد های نوکی ساخته شد اما به صورت ساختار مکانیکی و با پیچ و… در سال ۱۸۹۵ ساخته شد، در سال ۱۹۱۵ فردی به نام توکوجی هایاکاوا مدادهای مکانیکی را از فلز ساخت که این مداد ها در توکیو و اوزاکا بسیار توسعه یافت و مورد توجه قرار گرفت در حالیکه در این زمان در آمریکا فردی به نام کارلس کیران نیز مدادی شبیه مداد های هایاکاوا را توسعه می داد. در سال های بعد حدود سال ۱۹۳۹ مغز مدادهای سایز ۰.۹ میلی متر ساخته شدند بعدها انواع ۰.۳، ۰.۵، ۰.۷، ۱.۳ و۱.۴ نیز ساخته شدند امروزه ما حتی مغزهای ۰.۲ و ۰.۴ را نیز مشاهده می کنیم. مدادهای مکانیکی، امروزه از چند بخش عمده ساخته شده اند: یک محفظه نگهدارنده و دو یا سه فک که در آن قرار دارند، وقتی قسمت انتهایی فشار داده می شود فک ها حرکت می کنند ومقداری از مغز مداد را به سمت نوک مداد هدایت می کند، سپس فک ها توسط فنری که فشرده شده به جایگاه اولیه خود برمیگردند. امروزه نوعی از مداد فشاری ها برای جلوگیری از شکستن نوک تولید شده اند. مداد نوکی هایی که مغز ضخیم تری دارند (۲تا ۵.۶ میلی متر) معمولا فقط یک نوک را میتوان در آن قرار داد ولی برای آن هایی که نوک نازک تری دارند میتوان چندین نوک را در آن قرار داد که بعد از اتمام هر کدام مورد استفاده قرار گیرد. در کل نوک مدادها در سایز ها و رنگ های مختلف ساخته می شوند و این مداد نوکی ها به منظور طراحی و نوشتن استفاده می شوند و مانند مدادهای معمولی میتوان آثار آن را با پاکن، پاک کرد و جزو اقلام پرفروش در یک فروشگاه نوشت افزار محسوب میشوند.