حقایق و تاریخچه اختراع کاغذ

اختراع کاغذ

از زمان اختراع نوشتن، مردم سعی کرده اند چیزهای ساده نوشتنی را بر روی پاپیروس یا پوست آهو بیاورند،حدود ۳۰۰۰ سال طول کشید تا کاغذ را اختراع کنند! کاغذ در حدود ۱۰۰ سال قبل از میلاد در چین اختراع شد. در سال ۱۰۵ میلادی، تحت امپراتوری  Ho-Ti سلسله هان، یک مقام دولتی در چین به نام تسای لون اولین کسی بود که صنعت کاغذ سازی را ایجاد کرد . در دوران باستان معمولا بر روی بامبو یا بر روی تکه های ابریشمی نوشته می شد. اما ابریشم گران قیمت و بامبو سنگین بود، که در نتیجه این مواد استفاده و ساخت آسانی نداشتند.

تسای لون
تسای لون

چگونه تسای لون کاغذ را ساخت؟

به نظر می رسد پوست بسیار ریز و خرد شده درخت توت و بوته شاهدانه را با آب مخلوط کرده وآنرا بصورت یک خمیر مسطح درآورده است سپس برای خروج آب آنرا تحت فشار قرار داده و در مقابل نور خورشید خشک کرده است او ممکن است ایده خود از روی پارچه چرم، که آن زمان در چین بسیار رایج بود گرفته باشد کاغذ Ts’ai Lun یک موفقیت بزرگ بود و شروع به استفاده از آن در چین سراسری شد که بعد ها از طریق جاده ابریشم به سایر نقاط جهان گسترش یافت و درسال ۶۵۰ میلادی کاغذ به ژاپن، کره و ایران هم رسید.

کاغذ های اولیه
کاغذ های اولیه

هزاران سال پیش پس از آنکه مردم چین شروع به استفاده از کاغذ کنند ، مردم در سراسر اوراسیا از کاغذ استفاده می کردند. در دهه ۴۰۰ میلادی، مردم هند نیز کاغذ را ساختند و کاغذ در دهه ۶۰۰ به کره و ژاپن رسید. با گسترش امپراتوری اسلامی به پاکستان حدود سال ۷۰۰ میلادی، مردم در خلافت عباسی هم شروع به استفاده از کاغذ کردند.  برای تاجران جاده ابریشم کاغذ دارای مزیت بزرگی بود: جوهر جذب میشد، بنابراین نوشته های آن پاک نمیشد واین جعل اسناد را سخت تر میکرد.

در ابتدا تاجران کاغذ خود را از چین، آسیای مرکزی و هند می خریدند اما در سال ۸۰۰ میلادی  تولید کنندگان  در کشور های اسلامی خود کاغذ را ساختندکه این کاغذ به غرب آسیا رسید، مردم آن را به جای کتابچه ها که در چین و هند تهیه می شد، به کتاب تبدیل می کردند. این طرح به سمت شرق گسترش یافت و حدود سال ۱۰۰۰ میلادی، مردم حتی در چین و هند کتاب ها را ساختند. در حدود سال ۶۰۰ میلادی نسخه چاپی کاغذهای چوبی اختراع شد و در سال ۷۴۰ میلادی اولین روزنامه چاپ شده در چین دیده شد.

تاریخچه ساخت کاغذ
تاریخچه ساخت کاغذ

چین مدتها از راز تولیدکاغذ خود محافظت می کرد و تلاش می کرد سایر مراکز تولیدی شرقی را از بین ببرد تا اطمینان حاصل کند که یک انحصار وجود دارد. با این حال در سال ۷۵۱ میلادی، ارتش تانگ توسط ترکان عثمانی در یک نبرد قدرتمند در رودخانه تالاس شکست خورد. بعضی از سربازان چینی و کارکنان کاغذسازی دستگیر شدند و به سمرقند منتقل شدند. اعراب کاغذ سازی را از زندانیان چینی آموختند و اولین صنعت کاغذ در بغداد را در سال ۷۹۳ میلادی ساختند. آنها همچنین این راز را حفظ کردند و اروپایی ها تا چندین قرن بعد نتوانستند کاغذ را یاد بگیرند. مصری ها در ابتدای قرن بیستم تولید کاغذ را از اعراب آموختند.

در حدود ۱۱۰۰  میلادی صنعت کاغذ به آفریقای شمالی وارد شد و در سال ۱۱۵۰ به دلیل جنگ های صلیبی به اسپانیا وارد شد و اولین صنعت کاغذ در اروپا تأسیس شد. اروپایی ها هنوز هم از پوست آهو برای نوشتن استفاده می کردند و یا با قیمت های بالا از مصر خرید می کردند. اما به زودی شرایط تغییر کرد تا اینکه در سال ۱۲۵۰ میلادی، تکنولوژی تولید کاغذ مصری به ایتالیا رسید و ایتالیایی ها کاغذهای  خوبی تولید کردند و آن را در سراسر اروپا فروختند مردم در آلمان نیز تولید کاغذ را آموخته بودند آنها بیشتر علاقه مند به یادگیری چاپ چینی بودند و مردی به نام گوتنبرگ اولین کتاب مقدس چاپ شده در سال ۱۴۵۳ را تولید کرد در این زمان، مردم در کشور آزتک ها (مکزیک مدرن) نیز به طور مستقل کاغذ را اختراع کرده بودندکاغذ آنها از الیاف گیاه agarve ساخته شده بود و مردم از آن برای ساخت کتاب استفاده می کردند.

اولین صنعت کاغذ در آمریکای شمالی در سال ۱۶۹۰ در فیلادلفیا ساخته شد.

یوهانس گوتنبرگ
یوهانس گوتنبرگ

یوهانس گوتنبرگ، زرگر آلمانی و اولین مخترع ماشین چاپ و کلاً صنعت چاپ در اروپا بود

مراحل تولید و ساخت کاغذ های امروزی

چوب یک ماده تجدید پذیر است که ترکیبی از سلولز و لیگنین(ماده چسبنده الیاف سلولز) و مقدار کمی رزین (صمغ گیاهی)و اسید های چرب می باشد که در ساخت کاغذ های امروزی استفاده می شود.

۱) کندن پوست درخت با استفاده از یک  استوانه چرخشی گردان و چیپس کردن یا ورقه ای کردن قبل ازاینکه به خمیر تبدیل شوند

۲)خمیر کردن: در مراحل تهیه خمیر، سلولز و نیمه سلولز ها از لیگنین جدا می شودو چیز های دیگر مانند روغن و رزین آن جدا می شود دو روش اساسی برای تهیه خمیر وجود دارد. الف –خمیر سازی شیمیایی، ب- خمیر سازی مکانیکی

۳)استفاده از بخار در خمیر سازی

۴)سفید گری:یکی از مهمترین مراحل، شستن و سفید کردن است که برای پاک سازی و تصفیه خمیر بکار می رود .

تمامی مراحل می تواند در ماشین کاغذ انجام شود و در نهایت در صورت نیاز برای پوشش دادن کاغذ ها و برق انداختن ان از تیغه پوشش دهنده و غلتک ویژه برق انداختن استفاده می شود.

انواع کاغذ های امروزی

کاغذ تحریر :

 این نوع معمولا برای چاپ کتاب و اوراق اداری هم‌چون سربرگ، یادداشت و پاکت استفاده می‌شود.

کاغذ گلاسه:

 این کاغد که به صورت یک رو و دو رو بوده و سطح آن جهت چاپ بهتر لعاب کاری شده که برای پوستر و کارهای نفیس رنگی استفاده می شود

کاغذ الوان یا تحریر رنگی:

برای نسخه‌های دوم و سوم فاکتور و کاغذ کادو استفاده می‌شود.

کاغذ پشت چسب‌دار: 

این نوع کاغذ به چسب آغشته شده و یک روکش سیلیکونی زیر آن قرار می گیرد و بعد از چاپ برداشته شده تا کاغذ روی سطوح مختلف قابل چسباندن شود.

Pvcچسب‌دار:

 این نوع کاغذ یا ورق های چاپی از جنس pvc چسب‌دار بوده مناسب چاپ برای محصولاتی است که در معرض آب قرار دارند.

مقوای پشت طوسی:

معمولا جهت چاپ جعبه استفاده می‌شود.

مقوای پشت کرم:

شبیه مقوای پشت طوسی است اما مصرف آن در موارد بهداشتی چون جعبه دارو و مواردی از این قبیل است.

مقوای فانتزی:

 کاربرد آن‌ها در چاپ، بیشتر برای کارت ویزیت، کارت‌های تبریک و چیزهای از این دست است.

ایندربرد:

مقوای خشک و محکمی است که در آن  از مواد بازیافتی استفاده شده و به طور معمول در ساخت جعبه‌هایی با کیفیت بالاتر استفاده می‌شود.

کاربن لس:

همان کاغذ تحریر سفید و الوان است که پس از تولید با ماده شیمیایی ترکیب می‌شود تا قابلیت کپی کردن را داشته باشد شبیه به کاربن عمل می‌کند واز آن در فرم‌های چندلایه استفاده می‌شود.

کرافت:

این نوع کاغذ که از خمیر چوب سولفاته تهیه شده به رنگ قهوه‌ای کم رنگ است و نسبتا مقاوم ، برای بسته‌بندی و گاهی در کارهای فانتزی به خصوص کارهای هنری متفاوت چون پوستر و غیره استفاده می‌شود.

اندازه کاغذ

اندازه ی کاغذ از نظر برش طبق استانداردهای مختلف طبقه‌بندی می‌شود. یکی از مهم‌ترین طبقه‌بندی‌های بین‌المللی، استاندارد A است. در این استاندارد، از A0 که بزرگ‌ترین اندازه است، هرچه عدد بزرگ‌تر می‌شود، ابعاد کاغذ نصف می‌گردد به‌طوری‌که:

اندازه کاغذ ها سری A