مداد شمعی چیست؟

مداد شمعی چیست؟ مداد شمعی ترکیبی چسبنده از موم، رنگدانه و سایر مواد می‌باشد که برای طراحی و رنگ آمیزی استفاده می‌شود. اگر در ساختار مداد شمعی از ترکیب‌های روغنی استفاده شود پاستل روغنی نامیده می‌شود، بقیه مواردی که صرفا از رنگدانه و موم و اتصال دهنده خشک ساخته می‌شود پاستل نامیده می‌شود.

 مداد شمعی‌ها کاربرد بهتری در طراحی دارند و نسبت به مداد رنگی کمتر خراب می‌شوند. مداد شمعی‌ها به علت نرم بودن و تنوع رنگ بالا و استفاده آسانتر، توسط کودکان، دانش آموزان و طراحان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پاستل یا مداد شمعی
مداد شمعی چیست؟ تصویر پاستل‌های امروزی

مواد سازنده مداد شمعی

مداد شمعی یا پاستل از چی درست شده؟ مواد تشکیل دهند مداد شمعی دو ماده اساسی موم پارافین و مقداری رنگدانه هست. این مواد در تمام مداد شمعی‌ها به جز برخی از محصولات تخصصی شرکت ها موجود هستند. موم پارافین قبل از سرد شدن با رنگدانه ذوب شده و مخلوط می شود تا ماده اولیه مداد شمعی ایجاد شود. مخلوط موم داغ در دستگاه های قالب گیری ریخته می شود. در حدود چهار تا هفت دقیقه، مداد شمعی‌ها خنک شده و جامد می شوند. علاوه بر این، موم پارافین از نفت، زغال سنگ یا نفت شیل بدست می‌آید. فرآیند ایجاد موم پارافین ممکن است آن را در معرض تعدادی از مواد سمی دیگر قرار دهد که در فرآیند ذوب خالص نشده اند.

خط تولید مداد شمعی
قسمتی از خط تولید مداد شمعی یا پاستل

اولین مداد شمعی

کلمه مداد شمعی برای اولین بار در سال 1644 میلادی استفاده شد، اما قبل از آن ترکیب موم و رنگ توسط مصریان باستان استفاده می‌شد. این روش ساخت مداد شمعی نبود، اما می‌شد از این ترکیب برای تثبیت رنگ استفاده کرد. آن‌ها از موم گرم زنبور عسل و رنگدانه برای ساخت استفاده می‌کردند.

 پاستل در سال 1495 میلادی نیز توسط لئوناردو داوینچی استفاده شده است. در قرن نوزدهم انواع مداد شمعی ها ساخته شد در همان زمان اروپایی ها توانستند یک روش جایگزین پیدا کنند و موم و روغن را با هم مخلوط کردند که مداد شمعی های سخت تر و دیر ذوب تر بسازند.

هنرمندانی نیز در فرانسه از جمله فرانکوس کلوئنس و نیکولاس ناگلئو نیز از از مداد شمعی های مومی استفاده می‌کردند.

تولید و فروش مداد شمعی

یک کارخانه آمریکایی در سال 1881 در جعبه های ۶-۱۲-۱۸رنگی، مداد شمعی ها را ساخته و به فروش رساند. در سال 1903 بینی و اسمیت شروع به فروش مداد شمعی کردند که بعدها تولیدات خود را به 19 نوع 30 رنگی رساندند.

شرکت جوزف دیکسون کریستال در سال 1887 شروع به ساخت مداد شمعی کرد و با ادغام با شرکت آمریکایی کریون در سال 1983 شرکت دیکسون تیکندرگو را ساخت و هنوز هم ساخت و فروش مداد شمعی ها را ادامه می‌دهند. شرکت میلتون براتلی نیز مداد شمعی های خود را از سال 1895 تا 1984 ساخته و به فروش رساند.