نقاله ساده

نقاله چیست؟

نقاله نوعی خط کش برای اندازه گیری زاویه می باشد که از شیشه شفاف یا پلاستیک ساخته شده است. طبق استفاده ای که از آن می شود می توان از مقیاس درجه یا رادیان استفاده کرد .نقاله معمولا به صورت نیم دایره که به ۱۸۰ قسمت تقسیم شده است یا به صورت دایره که به ۳۶۰ قسمت مساوی تقسیم شده است ساخته می شود.

انواع نقاله
انواع نقاله

نقاله های اولیه حدود ۵۰۰ سال پیش ساخته شده اند. در یک کتاب، توصیف مختصری از ابزارهای اندازه گیری و کاربردشان در نقشه ها، توسط نویسنده آن آقای Thomas Blundeville آورده شده است. نویسنده کتاب کاربرد نقاله را برای استفاده در نقشه ها و محاسبه عرض جغرافیایی بیان کرده است. بعضی از نویسندگان اروپایی نیز در همان زمان درباره نقاله نوشته اند ولی به طور کلی اینکه چه کسی آن را اختراع کرده است معلوم نیست.

در قرن هفتم نقاله ها یک ابراز استاندارد در دریانوردی بودند که توسط ملوانان استفاده می شد، همچنین برای محاسبات روی زمین هم استفاده می شد.

جوزف هودارت در سال ۱۸۱۰ میلادی نسخه های پیشرفته تری از نقاله را برای محاسبه موقعیت کشتی در دریا طراحی کرد. این نقاله، نقاله سه دستگیره نامیده می شد، چون دارای یک صفحه مدرج چرخان و سه دستگیره بود، دو دستگیره قابلیت چرخش داشت و دستگیره مرکزی ثابت بود که موقعیت دو تای دیگر نسبت به آن تنظیم می شد و می توانست هر زاویه ای را محاسبه کند.

انواع نقاله
انواع نقاله

در قرن هجدهم نقاله ها کاربرد بیشتری در زمینه هندسه و ریاضیات یافتند در قرن نوزدهم انواع مختلف آن ساخته شد و در قرن بیستم نقاله برای کاربرد در ریاضیات مدارس ساخته شد.

انواع نقاله

نقاله ها می تواند در اشکال مختلف از جمله دایره، نیم دایره، مربع، مستطیل، یک ششم دایره، یک چهارم دایره ساخته شود، در ساخت نقاله می توان از موادی مثل شیشه، چوب، عاج، پلاستیک و فلزات استفاده کرد.

انواع نقاله
انواع نقاله

کاربرد نقاله ها

نقاله ها می تواند توسط مکانیک ها و مهندسان استفاده شود اما عمده کاربرد آن استفاده توسط دانش آموزان در هندسه می باشد. بعضی نقاله ها به صورت یک طرفه علامت گذاری می شوند که استفاده کننده ها را دچار اشتباه می کند اما نوع علامت گذاری شده دو طرفه نیز جهت استفاده آسان تر توسط یک معلم ریاضی به نام جیک آدامز در سال ۲۰۰۹ ساخته شد.

در نقاله های پیشرفته تر گاهی از دو قسمت متحرک که هر کدام درجه بندی جداگانه ای دارند استفاده می شود. اینکار خواندن اعداد را آسانتر و امکان اندازه گیری قسمت های مورب را نیز فراهم می کند. این نوع نقاله ها بیشتر در طراحی های معماری و مکانیکی استفاده می شود که البته امروز نرم افزارهای کامپیوتری جایگزین آن شده است.