حقایق و تاریخچه اختراع خط کش

خط کش چیست؟

خط کش یک ابزاریست که می توان از آن برای اندازه گیری فاصله ها یا خطوط مستقیم در چاپ، هندسه، طراحی فنی و بسیاری موارد دیگر استفاده کرد.
در طول تاریخ، انسان ها معمولا بخش هایی از بدن خود را به عنوان واحد اندازه گیری استفاده می کردند مانند واحدهای دست، پا و …

سیستم متریک برای اندازه گیری راحت تر در فرانسه اختراع شد و تا پایان قرن هجدهم بیشتر کشورهای جهان آن را تصویب کردند. مردم بیش از چهار هزار سال از چیزهای مختلفی برای اندازه گیری استفاده می کردند.

اولین نوع خط کش

نخستین خط کش ها که طبق نوشته مورخان به ۲۶۵۰ سال قبل از میلاد بر می گردد از یک میله مسی ساخته شده بود. این میله اندازه گیری، توسط یک متخصص علم و هنر آلمانی به نام ایکارد اونگر ساخته شده است. حدود ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد، خط کش های عاجی وجود داشت که در تمدن هندوستان از آن استفاده می شد. بعضی از یافته ها خبر از وجود خط کش های ۴۴۰۰ ساله ای می دهد که روی ۱.۶ میلیمتر کالیبره می شدند.

تا اینکه موهینجو دارو ­ دقت خط کش خود را تا ۰.۱۳ میلیمتر افزایش داد. اولین خط کش تاشو توسط آنتون اولريچ اختراع و همچنین اولین خط کش انعطاف پذیر نیز در سال ۱۹۰۲ ساخته شد.

انواع خط کش

خط کش ها در ابعاد و مواد مختلف ساخته می شوند. برخی از مواد مورد استفاده عبارتند از: پلاستیک، چوب و فلز

فلز، به عنوان ماده مستحکم تر، اغلب در کارگاه ها استفاده می شود.

خط کش های چوبی نیز برای امور اداری در ادارات و مدارس استفاده می شوند.

معمولا در مدارس برای تنبیه دانش آموزان 😉

تاریخچه اختراع خط کش
تاریخچه اختراع خط کش

ابعاد خط کش

خط کش ها میتوانند در ابعاد مختلف ساخته شوند. اندازه معمولی برای یک خط کش رو میزی ۳۰ سانتی متر است. طول خط کش های بلندتر، ۵۰ سانتی متر می باشد. خط کش های کوچکتر نیز متناسب با سایز جیب ساخته میشوند. خط کش های نجاری نیز به حالت چین دار و زیگ زاگی ساخته میشود. برای اندازه گیری های بزرگتر نیز قبلا از چوب یا مترهای بلند و گاها میله ای استفاده میشد اما امروزه بیشتر از مترهای نواری یا دستگاه های لیزری سنجش از راه دور استفاده می شود.

تاریخچه اختراع خط کش
تاریخچه اختراع خط کش

کاربرد خط کش

سه کاربرد اصلی برای خط کش های رومیزی، اندازه گیری، طراحی خطوط و استفاده به عنوان راهنمای خط راست برای برش های با تیغه می باشد.

خط کش ها همیشه خط مستقیم را اندازه گیری نمی کنند. گاهی اوقات، مثلا در صنعت خیاطی، برای اندازه گیری اندازه کمر فردی، از یک ابزار اندازه گیری تاشو استفاده میشود.

خط کش هایی برای طراحی خطوط منحنی نیز وجود دارد. این نوع خط کش به عنوان منحنی فرانسوی شناخته می شود.

شابلون پیستوله نامی است که برای این نوع خط کش ها استفاده می شود.

تاریخچه اختراع خط کش
تاریخچه اختراع خط کش

همچنین یک خط کش مجازی (یک نرم افزار خط کش روی صفحه نمایش) وجود دارد که می تواند برای اندازه گیری بر روی کامپیوتر و یا تلفن های همراه مورد استفاده قرار گیرد.