حقایق و تاریخچه اختراع قیچی

مخترع قیچی چه کسی است؟

اختراع قیچی اغلب به لئوناردو داوینچی نسبت داده می­شود اما وجود قیچی به سال ها پیش از آن برمی­گردد.

مخترع قیچی انگشتی

قیچی های انگشتی برای اولین بار در سال ۱۸۹۳ توسط لوئیز آستین واتسون از واشنگتن اختراع شد و به عنوان یک پیشرفت قابل توجه در زمینه برش بسیاری از مواد محسوب می­شد.

اولین نوع قیچی

مصری های باستان از نوعی قیچی در حدود ۱۵۰۰ سال قبل میلاد استفاده می کردند که ازیک قطعه فلز (معمولا برنز) ساخته می­شد که به صورت دو تیغه فلزی شکل داده شده و با ورق نازکی بهم وصل میشد که هنگام استفاده با فشاردادن تیغه ها به هم می­چسبید سپس از هم جدا می­شد.

حقایق و تاریخچه اختراع قیچی
حقایق و تاریخچه اختراع قیچی

رومیان طرح مصری ها را درحدود ۱۰۰ سال قبل میلاد تغییر دادند، تا جایی که قیچی های تیز و متقاطع موجود در آن زمان شباهت بیشتری به شکل امروزی قیچی ها داشته است. رومی ها نیز از برنز استفاده می کردند، اما گاهی اوقات قیچی خود را از آهن نیز می ساختند.

قیچی رومیان دارای دو تیغه بود که روی یکدیگر قرار داشته و با یک محور به هم وصل میشد و دستگیره ای برای آن در نظر گرفنه شده بود تا کار برش بهتر انجام شود. هر دو نسخه قیچی مصری و رومی باید به طور منظم تیز می­شدند.
قیچی در قرن ۱۸ رسما اختراع شده است اگرچه شناسایی مخترع واقعی قیچی دشوار است، اما رابرت هینچلیف از شفیلد انگلستان اولین کسی بود که برای ساختن و تولید انبوه قیچی در سال ۱۷۶۱ یعنی حدود بیش از ۲۰۰ سال پس از مرگ داوینچی از فولاد استفاده کرد.

قیچی چیست؟

در کل قیچی یک ابزار برش دستی است که شامل یک جفت تیغه فلزی متصل به یک محور می باشد و دارای دسته های  در ابعاد نابرابر می­باشد به نحوی که دسته کوچکتر دارای یک سوراخ برای قرار دادن انگشت شست و دسته بزرگتر دارای یک سوراخی است که دو یا چند انگشت را می تواند جای دهد.

قیچی در انواع گسترده ای از فرم ها وشکل ها بسته به کاربردهای مختلف ساخته شده است. آنها برای برش مواد مختلف از جمله کاغذ، پلاستیک نازک، مقوا، فویل فلزی، پارچه، طناب، سیم، مو و غذا استفاده می شود.

ساختار یک قیچی

یک قیچی شامل دو تیغه محکم و تیز است. اکثر انواع قیچی ها به طور خاص تیز نیستند مثلا قیچی های کودکان حتی کمتر تیز هستند و پره ها اغلب با پلاستیک محافظت می شوند.

به طور مکانیکی، قیچی ها دارای دو دسته با محور حرکتی می باشند. برای برش مواد ضخیم یا سنگین، مزیت مکانیکی یک اهرم را می توان با قرار دادن ماده نزدیک به اهرم یا نقطه اتکا افزایش داد.
قیچی آشپزخانه، شبیه قیچی معمولی است تفاوت اصلی این است که محل تکیه گاه دورتر از دسته قرار دارد تا قدرت برش بیشتر فراهم شود بعضی از آنها طوری ساخته شده است که برای شستشوی کامل دو تیغه از هم جدا شوند.

اکثر قیچی ها مناسب برای استفاده افراد راست دست هستند، اما امروزه قیچی برای استفاده افراد چپ سمت طراحی شده است. قیچی چپ دست دارای دسته ای است که راحت در دست چپ نگه داشته می شود.

انواع قیچی

چند نوع قیچی تخصصی برای مقاصد مختلف ساخته شده است، برخی از این موارد عبارتند از:

  • قیچی با تیغه های دنده ای است که برای برش پارچه استفاده می شود به طوری که پارچه ساییده نشود.
  • قیچی های از جنس قلع برای برش ورق های فلز مانند ورق قلع، و یا آهن گالوانیزه
  • قیچی های هرس یا قیچی های باغبانی برای برش شاخه های درختان و درختچه ها
  • قیچی های تروما برای استفاده در موارد پزشکی و اورژانسی
  • قیچی های پیرایشی برای کوتاه کردن مو
  • قیچی های برش چمن و پرچین
  • قیچی های بدون درز برای برش اشکال پیچیده ورق های فلز
  • قیچی پشم برای از بین بردن و جمع آوری پشم از پوست حیوانات بدون آسیب رساندن به آن ها