در این مقاله به مراحل راه اندازی و باز خورد ایجاد فروشگاه نوشت افزار آشنا می شوید و همچنین خدمات و ویژگی های یک فروشگاه نوشت افزار را در راهنمای راه اندازی فروشگاه نوشت افزار مورد بررسی قرار میدهیم.

چرا که هدف از راه اندازی فروشگاه نوشت افزار، ایجاد کسب و کار زود بازده و کسب سود مناسب برای تامین هزینه ها منهای سرمایه اولیه است.

اهمیت این نوع کسب و کار در تعریف خدماتی است که در اختیار مشتریان بخصوصی از جمله دانش آموزان، دانشجویان و تا حدودی دیگر اشخاص و سازمان ها قرار می گیرد چون همگان مهارت و زمان کافی در امر تایپ، چاپ، صحافی و تهیه تمامی وسایل لوازم التحریر را در یک بازه زمانی معین و همزمان را ندارند.

در نتیجه راه اندازی فروشگاه نوشت افزار از انواع کسب و کار در زمینه فعالیت نشر و ارائه نوشت افزار ها از اهمیت خاص و ویژه ای برخوردار است.

در  ادامه خلاصه ای از یک محیط کسب و کار کوچک با راهنمای راه اندازی فروشگاه نوشت افزار که در واقع یک شغل آزاد در زمینه فروش و ارائه خدمات نوشت افزار می باشد شرح خواهیم داد.

در فروشگاه لوازم تحریر، فروش انواع نوشت افزار و ملزومات اداری، ابزار طراحی و مهندسی، فروش لوازم معماری، لوازم هنری و گرافیک، نوشت افزار فانتزی، وسایل بازی فکری و سرگرمی و فروش وسایل کمک آموزشی انجام می گردد.

و همچنین خدمات فروشگاه نوشت افزار شامل تکثیر، چاپ، فنر زدن، صحافی، فکس، پرس کارت، رایت سی دی و… بوده و ساعت کاری فروشگاه، در بازه زمانی معقول ساعت 8 تا 21 می باشد.

راهنمای راه اندازی فروشگاه لوازم التحریر
راهنمای راه اندازی فروشگاه لوازم تحریر

تعریف مشتریان

مشتریان فروشگاه نوشت افزار کسانی هستند که به یکی از خدمات لوازم التحریر نیاز داشته باشند. و بیشترین آنها دانشجویان و محصلان مقاطع تحصیلی دبستان و متوسطه هستند و یا کارپردازان شرکت ها، سازمان ها و بانک ها هستند و همچنین مشتریانی از جمله افراد علاقمند به حوزه هنر نقاشی و طراحی و یا کودکان و نوجوان های دنبال کننده کلاس های هنری و بازی های فکری  نیز شامل میشوند.

عوامل کلیدی موفقیت در راه اندازی فروشگاه لوازم التحریر

عوامل کلیدی موفقیت در بازار رقابت میتواند باعث پایداری فروش و تضمین سود باشد که موثر در بازاریابی فروش بوده و در ادامه به اختصار به موارد بازاریابی و عوامل موفقیت در فروش اشاره می شود.

تکمیل بودن نوشت افزار و اجناس مرتبط

در یک فروشگاه لوازم التحریر با تنوع و تعداد اجناس بالایی روبرو بوده چرا که در چندین حوزه صنفی از جمله نوشت افزار که بالغ بر هفت هزار قلم جنس موجود، فعالیت داشته و ارائه خدمات انجام میگیرد.

از طرفی بایستی نوشت افزار تا آنجایی تکمیل باشد که وقتی مشتری به فروشگاه مراجعه میکند بتوانید به تمامی خواسته های ایشان مرتبط با خدمات و محصولات لوازم التحریر پاسخ دهید و مشتری مجبور به ترک فروشگاه و مراجعه به دیگر فروشگاه های نوشت افزار به دلیل عدم پاسخگویی فروشگاه در قبال ایشان نباشد.

همانطور که ذکر شد تنوع و تعداد اجناس و محصولات نوشت افزار بسیار زیاد بوده و این تنوع به همراه لوازم جانبی، گستردگی محصولات و خدمات را در بر میگیرد که با توجه به حجم گسترده محصولات و طیف ارائه خدمات بایستی یک برنامه ریزی مشخص و کامل برای خرید اجناس مورد نیاز در نظر بگیرید.

تعامل با سازمان ها و مدارس

بخشی از بازاریابی فروش را میتوان با تعامل و ارتباط با سازمان ها، مدارس و … انجام داد.که در تعامل با شرکتها و مدارس، بانک ها، دفاتر مهندسی، مطب های پزشکی، کارخانه ها و مجتمع های تجاری میتوان اجناس فروشگاه نوشت افزار را به طور عمده و با قیمت کمتر و به محل مورد نظر ارسال نموده و با سود کمتر بخش وسیعی از اجناس را بفروش رساند.

نحوه برخورد با مشتریان

برای متقاعد نمودن مشتریان به دریافت بهترین خدمات و اطلاع رسانی در جهت محصولات متنوع و کاربردی بایستی برخورد مناسب داشته، صبور بوده و بهترین خدمات را برای مشتری در جهت جذب و پایداری مشتری ارائه نمود.

قیمت مناسب

قیمت کالای نوشت افزار نسبت به کیفیت بایستی در نظر گرفت و قیمت مناسب را برای فروش درج نمود.

تبلیغات

تبلیغات را میتوان به صورت نایلون های فانتزی، بگ های پارچه ای، هدایای تبلیغاتی و اهدای آنها بصورت رایگان به مشتریان انجام داد.

راهنمای راه اندازی فروشگاه لوازم التحریر
راهنمای راه اندازی فروشگاه لوازم التحریر

امکانات فروشگاه در راهنمای راه اندازی فروشگاه نوشت افزار

 • طراحی و ساخت استند تبلیغاتی لوازم تحریر به جهت معرفی اجناس نو و جدید
 • داشتن تابلو ویژه تبلیغاتی سر در فروشگاه
 • فرم بندی ویترین فروشگاه
 • داشتن قفسه های مجزا و مرتب و دسته بندی شده نسبت به کاربرد و تنوع محصولات
 • نور پردازی در محیطی مناسب برای عرضه و فروش کالاهای نوشت افزار
 • محل جغرافیایی و تسهیلات مربوط به فروشگاه در راهنمای راه اندازی فروشگاه نوشت افزار
 • در نظر گرفتن محل مناسب و پر رفت و آمد و پاخور مشتری
 • در نظر گرفتن فروشگاه در یک مجتمع تجاری در حد امکان
 • برخورداری فروشگاه از متراژ کافی
 • داشتن دید مناسب و نزدیک به پارکینگ ماشین یا حتی الامکان باز بودن جلوی فروشگاه برای محل پارک ماشین مشتری
 • نزدیک بودن فروشگاه نوشت افزار به مراکز دانشگاهی، مدارس مقاطع مختلف و …
 • رعایت مناسب فاصله نسبت به یک فروشگاه نوشت افزار دیگر
 • در نظر گرفتن محل مناسب برای برگشت سرمایه و بهره برداری سود بیشتر

انواع خدمات و محصولات در فروشگاه لوازم التحریر

در راه اندازی فروشگاه نوشت افزار انواع خدمات و انواع محصولات لوازم التحریر و وسایل نوشت افزاری را می توان در نظر گرفت که تعداد و انواع محصولات برای فروش و ارائه خدمات دارای طیف گسترده بوده و نمی توان فهرست کامل آنها را در این مقاله جای داد ولی میتوانید از لیست کامل لوازم التحریر در لینک زیر استفاده کنید.

لیست کامل اجناس لوازم التحریر

در ادامه به چندی از انواع محصولات برای فروش و تعداد خدمات مرتبط اشاره می شود.

فروش انواع محصولات فروشگاه نوشت افزار شامل:

 • فروش انواع لوازم التحریر
 • لوازم نقاشی
 • ملزومات اداری
 • ابزار طراحی و مهندسی
 • فروش لوازم معماری، طراحی و گرافیک
 • لوازم التحریر فانتزی و کادویی
 • وسایل بازی فکری و سرگرمی
 • فروش وسایل کمک آموزشی
 • لوازم گلسازی

خدمات فروشگاه نوشت افزار شامل:

 • تکثیر
 • چاپ و کپی
 • فنرزدن
 • صحافی
 • فکس
 • پرس کارت
 • رایت سی دی
 • سیمی کردن جزوات و…
راهنمای راه اندازی فروشگاه لوازم التحریر
راهنمای راه اندازی فروشگاه لوازم التحریر

رقابت در عرصه راه اندازی فروشگاه نوشت افزار

پیشتر در مورد عوامل کلیدی موفقیت در راهنمای راه اندازی فروشگاه نوشت افزار گفتیم که با رعایت موارد ذکر شده می توانید در بازار رقابت از دیگر رقبا، برتر و پیش گامتر در جهت خدمات رسانی و فروش محصولات با کیفیت باشید.

در این بخش به عوامل مهم و ویژه در بازاریابی موفق اشاره میکنیم تا شاهد پایداری حرفه و روند رو به رشد کسب و کار خود باشید.

 • جور بودن اجناس و کالاهای نوشت افزار به علت تنوع و گستردگی اجناس
 • شناخت تمامی اقلام نوشت افزار با سرمایه و هنر بازاریابی کارمند فروش
 • قیمت مناسب و مورد تایید نظام صنفی فروشندگان
 • برخورد مناسب با مشتری و آگاه سازی مشتری نسبت به کیفیت و جنس اقلام

روش های بازاریابی و مراحل نحوه فروش

با توجه به بازار هدف خود مثل مدارس و مهدها و یا اشخاصی که مستقیم به فروشگاه مراجعه می نمایند سه روش فروش برای فروشگاه نوشت افزار می توان در نظر گرفت. البته سیستم توزیع خاصی برای فروشگاه نوشت افزار تعریف نشده است.

روش مستقیم

در روش مستقیم فروش، ابتدا بایستی با گفتگو و شناسایی نیاز مشتری، با معرفی ویژگی و مزایای محصول به روش هوشمندانه اعتماد مشتری را جلب نمود .

در این روش میتوان از پیشنهادات و انتقادات مشتری و نظر خواهی مشتریان نیز بهره برده و به مشتری فرصت تصمیم گیری برای خرید محصول داده و پس از قانع کردن مشتری، فروش را نهایی نموده که می توان موفق به پایداری مشتری و جذب یازده مشتری دیگر بر طبق اصول بازاریابی فروش شد.

روش غیر مستقیم

گاهی بازار هدف مدارس و مهدها و یا سازمان هایی هستند که نیاز به لوازم التحریر داشته و با گرفتن لیست اقلام مورد نیاز آنها و تهیه اجناس بایستی فروش محصولات به این مراکز را به صورت عمده و با پیک ارسال گردد و در اینصورت می توان تخفیف‌هایی ویژه به آنها اختصاص داد.

روش فرصت استثنایی

در این روش با فراهم کردن شرایط خاص مشتریان را تشویق به خرید نموده و یا برای مشتریانی که از قبل می شناسید و مدام خرید می نمایند را تسهیلاتی مانند فروش دفتری به آنها ارائه داد.

میتوان کالاهای خاص و کمیاب یا لوازم بزرگ مانند سه پایه، میز نقشه کشی، تخته وایت برد و … را به صورت پیک به منزل مشتری ارسال نمود.

می توان برای رضایتمندی و تشویق مشتری هدایای کوچک یا جوایزی برای یک میزان خرید مشخص تعیین نمود و یا هدایایی از قبیل ماسک، کتابهای رنگ آمیزی و محصولات خوراکی برای کودکان در نظر گرفت و اینگونه فروش بیشتر شده و خدمات سازنده تری به مشتری ارائه داد.

روش بازاریابی الکترونیکی

با تبلیغ در شبکه‌های مجازی نظیر تلگرام و اینستاگرام به صورت ایجاد یک صفحه فروشگاه مجازی می توان به بازار هدف در فضای مجازی سریعتر دست یافته و حتی با دعوت از دیگران برای افتتاحیه کسب و کار خود را معرفی نموده و فرصت های بیشتری را برای انتشار محصولات و جذب مشتری فراهم کرد.

مجوزهای مورد نیاز

افتتاح و تاسیس فروشگاه نوشت افزار همانند هر فروشگاه دیگر نیاز به مجوزهایی دارد که بایستی برای دریافت این مجوزها حتماً به اتحادیه صنف لوازم‌التحریر شهر خود سر بزنید و اقدامات لازم را برای کسب پروانه انجام دهید.

راهنمای استخدام کارمند فروش

بعد از راه اندازی فروشگاه نوشت افزار نیاز به دو فروشنده بجز خودتان (متناسب با متراژ فروشگاه) می باشد که توانایی پاسخگویی به مشتریان متعدد را داشته باشد. به همین منظور بایستی به تمامی محصولات نوشت افزار از جمله لوازم معماری، طراحی و گرافیک و یا ابزار طراحی و مهندسی آشنایی داشته تا بتواند به مشتریان خود اطلاعات لازم را انتقال داده و مشتریان را در جهت ترغیب خرید راهنمایی نماید و از طرفی قابل اعتماد بوده و با علم روانشناسی و ترفندهای بازاریابی فروش آشنا باشد و بتواند با عملکردی کارآمد در فروش بیشتر و پایداری مشتریان فروشگاه نقش موثری ایفا نماید.

راهنمای تجهیزات لازم فروشگاه نوشت افزار

صندوق فروشگاهی و سیستم حسابداری

برای تعیین و درج هزینه ها و موجودی محصولات در انبار بایستی از صندوق فروشگاهی و سیستم حسابداری با استفاده از نرم افزار های کاربردی بهره برد و هزینه خرید و فروش کالاها با کد تعریف، هزینه انبارداری و نگه‌داری کالاها، هزینه ارسال کالا، هزینه تبلیغات، هزینه های شارژ فروشگاه، هزینه حقوق کارمندان را مدیریت نمود و اینگونه بر قیمت مشخص شده اجناس و موجودی انبار تسلط داشته و قبل از اتمام کالا و هنگامی که یک چهام از خرید اولیه کالا باقی مانده باشد اقدام به خرید مجدد برای فروشگاه نمود و اینچنین مدیریت دقیق و برنامه ریزی جامع برای محصولات و خدمات فروشگاه عرضه نمود.

گیت فروشگاهی (دزدگیر اجناس و کالاهای درشت)

در فروشگاه نوشت افزار نیاز به گیت فروشگاهی به طور محدود بوده و فقط برای لوازم خاصی مانند جامدادی و گاهی لوازم طراحی و … مورد استفاده قرار میگیرد که ملزومات گیت فروشگاهی می تواند شامل انواع تگ-لیبل-بند(لنیارد) و مگنت(جدا کننده) باشد و برای پیشگیری از وقوع جرم و کنترل فروشگاه مورد استفاده قرار میگیرد.

دوربین مداربسته 

هر فروشگاهی امروزه برای کنترل و اطمینان بیشتر حتی در مواقع تعطیلی از دوربین مدار بسته استفاده می نماید تا بتواند امنیت فروشگاه را تضمین نماید.

تقسیم بازار در فروشگاه نوشت افزار

با دسته بندی مشتریان و شناسایی نیازهای مشتریان بازار فروشگاه نوشت افزار به پنج بخش تقسیم می شود. که با فراهم آوردن  نیاز مشتریان در تمامی گروه ها  و نه متمرکز به گروه خاص، با طیف گسترده ای از محصولات و خدمات روبرو هستید.

گروه خردسالان و کودکان

نیاز  این گروه بیشتر به وسایل بازی فکری و سرگرمی، وسایل کمک آموزشی و لوازم نقاشی می باشد.

گروه نوجوان و دانش آموزان مقاطع تحصیلی دبستان و متوسطه

این گروه بیشتر به انواع لوازم التحریر از جمله خودکار، کلاسور، دفتر و ماشین حساب نیاز دارند.

کارورزان و دانشجویان

بسته به رشته تحصیلی، انواع لوازم التحریر از جمله لوازم معماری، نقاشی، طراحی و گرافیک را خرید میکنند.

کارپردازان شرکت ها، سازمان ها و بانک ها

ملزومات اداری، ابزار طراحی و مهندسی از انواع لوازم التحریر به این گروه اختصاص می یابد.

مهندسان و طراحان و معماران یا افراد هنرمند و اقشار مختلف جامعه از میانسالان و سالمندان

طیف گسترده محصولات از جمله انواع لوازم التحریر، ابزار طراحی و مهندسی و لوازم نقاشی را به این گروه می توان تخصیص داد.

استراتژی بخش بازار هدف فروشگاه نوشت افزار

با شناسایی مزیت‌های متمایزکننده هر بخش از بازار هدف، دانشجویان پیکان انتخاب بازار نوشت افزار می باشند با توجه به انتخاب موقعیت فروشگاه، تعداد دانشجویان، حوزه تنوع رشته های تحصیلی دانشجویان استراتژی بازار هدف در راه اندازی فروشگاه نوشت افزار نقش تعیین کننده دارد و همچنین نقش قیمت بالای اجناس کمیاب مانند لوازم طراحی و گرافیک و ابزار مهندسی در توسعه استراتژی بازار و در برنامه بازاریابی فروش بایستی مد نظر قرار بگیرد.

راهنمای استراتژی قیمت گذاری در فروشگاه

از مهمترین استراتژی فروش ، قیمت گذاری بر اساس نوع مصرف کالا و ارزش آن می باشد چرا که تمامی اجناس و کالاهای یک فروشگاه را نمی توان به یک میزان درصد سود قیمت گذاری نمود به طور مثال تمامی اجناس را  با 20 درصد سود نمی توان فروخت.

هر چند یک سری از اجناس طبق لیست خرید از شرکت نمایندگی محصول باید قیمت گذاری شود. ولی معمولا اجناس فروشگاه نوشت افزار به دو دسته، جنس مصرفی و جنس ویترینی تقسیم میشود.

اجناس مصرفی مانند دفتر، خودکار، کاغذ، مقوا و… که قیمت آن همه جا مشخص است درصد سود کمتر نسبت به اجناس تزئینی و ویترینی دارند و اجناس ویترینی با درصد سود بالاتری که با احتساب انتظار درصد تخفیف مشتریان قیمت گذاری می شوند.

خودنویس، ماشین حساب، لوازم دکوری و… از اجناس ویترینی بوده و با توجه به نوع اجناس، درصد قیمت گذاری متفاوت در نظر گرفته میشود.

استراتژی توزیع در فروشگاه

قبلا متذکر شدیم که سیستم توزیع خاصی برای فروشگاه لوازم التحریر تعریف نشده و یا به روش مستقیم و رو در رو فروشنده با خریدار مبادله فروش انجام می دهند و یا به روش غیر مستقیم با پیک محصولات فروشگاه برای خریداران از جمله موسسات، بانکها، شرکت ها  ارسال و توزیع میگردد.

پیش بینی فروش در فروشگاه لوازم التحریر

پیش بینی فروش در ماه‌های مختلف سال متفاوت می باشد بطور مثال در فروردین به دلیل تعطیلی بسیار یا در خرداد به جهت فصل امتحانات یا در ماه مبارک رمضان که خیابان‌ها زودتر خلوت می شود فروش به نسبت از ماه‌های دیگر سال کمتر است اما در شهریور، مهر، آبان و اسفند فروش بسیار بالاتر از ماه‌های دیگر بوده و الباقی ماه‌های سال فروش در سطح یکسانی قرار دارد.

مجموع فروش در ماههای فروردین، خرداد، تیر و بهمن ماه نسبتا در سطح پایینی قرار دارد و در مابقی ماههای سال، فروش به نسبت از روند تعادلی برخوردار است اما برای بالا بردن میزان فروش در چهار ماه ذکر شده باید دست به اقداماتی زد که فروش با دیگر ماههای سال هم تراز گردد.

تهیه اجناس ویژه:

بطور مثال برای فروردین ماه، آغاز سال جدید باید تقویم و سررسید تهیه نمود و یا برای کودکان، اسباب بازی، بازی فکری و سرگرمی با قیمت متناسب با پول عیدی آنها در نظر گرفت تا بتوانند خریداری نمایند و همچنین برای تیرماه هنگام تعطیل بودن مدارس می توان انواع کتب آموزشی زبان، لوازم کلاسهای خوشنویسی و نقاشی را برای فروش عرضه نمود.

کاهش هزینه های جاری و شارژ در ماههای یاد شده:

با کاهش هزینه ها و مدیریت دخل و خرج فروشگاه می توان فروش در ماههای ذکر شده را تعدیل نمود.

ایجاد انگیزه برای فروشندگان در امر فروش:

با رعایت اصول بازاریابی و ایجاد هدف برای کارمندان فروشگاه می توان بهبود موثر فروش را مشاهده نمود.

ائتلاف های استراتژیک با سایر فروشگاه ها

هر زمان که مشتری به فروشگاه مراجعه نمود و جنس مورد نظر خریدار در فروشگاه موجود نبود می توان برای پیشی گرفتن از رقبا، با برقراری تماس به دیگر فروشگاه ها برای تهیه فوری کالا اقدام کرده و با چنین ترفند و ائتلافی، سعی در افزایش فروش و ماندگاری مشتری داشته و در اینصورت رضایت خاطر مشتری را فراهم آورده اید.

شرایط نیروی انسانی در فروشگاه نوشت افزار

در بخش استخدام نیروی انسانی باید کارمندان با برخورداری از شرایطی انتخاب شوند که در پیشرفت کار فروشگاه نوشت افزار موثر باشند.

 • به فوت وفن حرفه نوشت افزار آشنا باشد چون همانطور که در قسمتهای قبل گفتیم بعلت تنوع جنس باید بتواند اطلاعات کافی و لازم را به مشتری انتقال دهد و مشتری را برای خرید لوازم متعدد نوشت افزار ترغیب نماید.
 • دلسوز باشد و برای فروش بیشتر تلاش کند.
 • چشم پاک و دارای رفتار میتن باشد چرا که بیش از هفتاد درصد مراجعه کنندگان، مشتریان دختر و خانم هستند و بایستی رفتار کارمند فروش محترمانه بوده تا مشتری با اعتماد و اطمینان خاطر به فروشگاه مراجعه نمایند.
 • مسئولیت پذیر بوده و حضور در وقت ساعات کاری را الزامی دانسته و رعایت نماید.
 • فرد سالمی باشد، حلال و حرام را متوجه باشد و با عدم سوء سابقه دزدی امنیت فروشگاه را بر عهده گیرد.

در نتیجه پس از بررسی شرایط فروشندگان، به تعداد نفرات کارمند فروش می رسیم که بایستی از لحاظ تعداد پرسنل بیش از یک نفر باشند تا بتوانند پاسخگویی هر یک از مشتریان بوده و مشتری در فروشگاه معطل نماند .

در واقع در طول سال به غیر از صاحب فروشگاه، دو نفر فروشنده ثابت لازم میباشد و به هنگام شلوغی فروشگاه نوشت افزار در سه ماه شهریور، مهر و آبان، وجود یک فروشنده دیگر نیز الزامی می باشد.

امیدواریم مطلب فوق برایتان مفید واقع شده باشد و مورد استفاده قرار گیرد، شما میتوانید برای تامین لوازم التحریر مورد نیاز خود از سایت بدر ایران استفاده نمایید و با بررسی مشخصات محصولات، خریدی هوشمندانه را تجربه نمایید. این وب سایت با عرضه محصولات با کیفیت و قیمت های رقابتی، میتواند اقلام مورد نیاز فروشگاه شما را به قیمت عمده تامین نماید و با بسته بندی مطمئن سفارشات شما را در سراسر کشور و سریع ترین زمان، درب فروشگاه شما تحویل دهد.