حقایق و تاریخچه اختراع شابلون

حقایق و تاریخچه اختراع شابلون

شابلون چیست؟

شابلون یک قالب از جنس پلاستیک، فلز، چوب یا کاغذ است که امکان ایجاد تصاویر را در سطح فراهم میکند. در واقع جوهر خودکار یا نوک مداد از طریق شیارها به سطح برخورد میکند و تصویر مورد نظر کشیده میشود. از شابلون میتوان به دفعات مختلف استفاده کرد.

تاریخچه شابلون

از حدود ۳۵۰۰۰ سال پیش، از اولین شابلون ها به خصوص شابلون های دستی در آسیا و اروپا استفاده میشد. شابلون یا استنسیل ها برای طراحی روی پارچه در ژاپن مورد استفاده قرار میگرفت. در سال ۱۴۵۰ میلادی در اروپا نیز برای نوشتن اسناد قدیمی همچنین برای چاپ و نشر اسناد از شابلون استفاده میشد. در فرانسه طی دهه ۱۹۲۰ برای رسم تصاویر کتاب ها نیز از شابلون استفاده میکردند که این یک روش محبوب و مناسبی بود که توسط آندره مارتی، جین سادو و… ابداع شده بود، بعدها در کتاب های رنگ آمیزی نیز از این روش طراحی با شابلون استفاده شد.

انواع شابلون

به مرور زمان استفاده از شابلون بیشتر شده و شرکت ها برای چاپ بر روی دیوار، اتوبوس و… از این روش استفاده میکردند و تصاویر بر روی سطح دیوار با پاشیدن رنگ بر روی شابلون ایجاد میشد؛ چون روشی آسان، ارزان و در دسترس بود.

انواع مختلف شابلون وجود دارد: شابلون های مهندسی، شابلون های نظامی، شابلون های گرافیتی، شابلون های هنری و شابلون چاپ اسکناس

یکی از معروف ترین کاربردهای نظامی در جنگ جهانی دوم برای چاپ کارت نظامیان بود.

از شابلون های گرافیتی در قرن بیستم به سبب استفاده آسان برای انتقال پیام های سیاسی استفاده میشد.

شابلون های مهندسی نظیر: شابلون بیضی، شابلون دایره، شابلون مستطیل و… در نقشه کشی دستی به کار برده میشوند.

شابلون پیستوله
شابلون پیستوله

شابلون های هنری نیز دارای طرح های هنری بوده و کاربرد هنری دارند.

نمونه یک شابلون هنری
نمونه یک شابلون هنری

امروزه کودکان هم، برای رسم تصاویر مختلف از شابلون استفاده میکنند.

در تراشکاری نیز از شابلون استفاده میشود ولی این نوع با شابلون های گفته شده در مطلب متفاوت است.