انواع خودکار (قلم)

قلم چیست؟

قلم ها نوشت افزاری هستند که در آن ها از جوهر استفاده می شود تا اثری را بر روی سطح مورد استفاده باقی بگذارد.

انواع و اقسام قلم

Reed pen – قلم نی

وسایل نوشتاری هستند که از چوب خیزران یا نی ساخته می شوند که نوک آنها دارای یک شکافی می باشد که جوهر را به نوک هدایت می کند این نوع قدیمی ترین وسیله نوشتاری یا اصطلاحا قلمی است که انسان از آن استفاده می کرد که در مصر باستان در اوایل قرن ۴ قبل میلاد نیز استفاده می شد، هم اکنون این نوع قلم ها در هنر خوشنویسی کاربرد دارند.

Reed pen - قلم نی
Reed pen – قلم نی

Quill – قلم پر

نوی قلم است که از پر پرندگان برای نوشتن استفاده می شود و چون نوع قبلی سفتی و سختی خیلی بیشتری داشت، این نوع جایگزین آن شد این وسیله مهمترین ابزار نوشتن در دنیای غرب در قرن ۶-۱۹ بود.

Quill - قلم پر
Quill – قلم پر

Ink brush

نوعی قلم مو است که در شرق آسیا برای خطاطی استفاده میشد، بدنه آن از موادی مثل چوب بامبو، طلا، نقره، عاج و چوب صندل قرمز ساخته شده، همچنین قسمت سر و مویی آن از موی بز، راسو، موش، بوفالو، خرگوش، ببر و حتی موی انسان ساخته می شود.

Ink brush
Ink brush

Dip pen – قلم نیش فلزی

یک نوع قلم است که نوک آن فلزی می باشد و بدنه آن میتواند فلزی، چوبی و یا پلاستیکی باشد. این نوع قلم در قرن ۱۹ رواج پیدا کرده که ابتدا نوک آن در جوهر غوطه ور می شود و سپس با آن می نویسند. این قلم شبیه خودنویس می باشد با این تفاوت که مخزن ندارد.

Dip pen - قلم نیش فلزی
Dip pen – قلم نیش فلزی

Fountain pen – خودنویس

یک قلم مخزن دار است که جوهر یا محلول های آبی در آن ریخته می شود که از طریق یک تغذیه به نوک می رسد. طرح های اولیه، در قرن ۱۰ رایج شدند اما بطور عمده در اواسط قرن نوزدهم رواج پیدا کرد.

Fountain pen - خودنویس
Fountain pen – خودنویس

 Ballpoint pen – خودکار

نوعی قلم است که نوک آن از یک فلز توپ مانند ساخنه شده که انتقال جوهر و نوشتن را راحت تر می کند، که طراحی اولیه در سال ۱۸۸۸ میلادی انجام شد ولی چون اشکالاتی در طراحی آن بود نمونه های اصلی، بعد از اصلاح در سال ۱۹۳۸ میلادی رواج یافت.

 Ballpoint pen - خودکار
Ballpoint pen – خودکار

Marker – ماژیک

نوعی قلم است که نوک آن از نمد یا ماده جاذب جوهر ساخته می شود و بدنه آن از شیشه یا سرامیک و پلاستیک ساخته می شود، اولین بار در سال ۱۹۱۰ ساخته شد اما تا سال ۱۹۵۰ محبوبیتی نداشت. این نوع قلم معمولا روی همه ی سطوح می نویسد.

Marker - ماژیک
Marker – ماژیک

Rollerball pen – روان نویس

نوعی قلم شبیه خودکارهای با نوک توپ فلزی است با این تفاوت که در آن به جای استفاده از محلول های مبتنی بر نفت، از جوهر یا محلول های ژله ای مبتنی بر آب استفاده میشود. این نوع خودکار در سال ۱۹۶۳ توسط Ohto در ژاپن ساخته شد.

Rollerball pen - روان نویس
Rollerball pen – روان نویس

Space pen – خودکار فضایی

موسوم به خودکارهای فضایی که از مخزن با جوهر تحت فشار ساخته شده است که میتوان در جاهایی که گرانش زمین وجود ندارد و یا در زیر آب مورد استفاده قرار گیرد این خودکار در سال ۱۹۶۶ اختراع شد که ناسا در سفرهای فضایی از آن استفاده می کرد.

Space pen - خودکار فضایی
Space pen – خودکار فضایی

Ruling pen – قلم ترلینگ

نوعی قلم شبیه قلم های نیش فلزی می باشد که در آن از دو نوک استفاده می شود که فاصله آنها با یک پیچ تغییر میکند. این نوع قلم ها برای رسم های فنی در مهندسی و نقشه برداری مورد استفاده قرار می گیرد، اما امروزه بیشتر در فریم های تصویر یا خطاطی استفاده می شود.

Ruling pen
Ruling pen

Gel pen – خودکار ژله ای

ساختار فیزیکی آن شبیه خودکار است با این تفاوت که در آن از جوهر های ژله ای با ویسکوزیته بالا استفاده می شود که میتواند روی سطوح تیره، صاف، غیر قابل جذب نیز استفاده شود.

Gel pen - خودکار ژله ای
Gel pen – خودکار ژله ای