حقایق و تاریخچه اختراع تخته وایت برد

چرا با وجود تخته سیاه، تخته وایت برد موفق شد؟

پاسخ این سوال بسیار آسان است چون پاک کردن تخته سیاه با پاک کن های مرطوب سخت بود و کل تخته سیاه را سفید می کرد و پاک کن های خشک نیز لباس های نویسنده را با ذرات گچ کثیف کرده وگرد وغبار ایجاد می کرد و در کل تخته مرتبا باید تمیز می شد. در نسخه های اولیه وایت برد چون از پارچه مرطوب برای پاک کردن استفاده می شد (در حدود دهه ۱۹۵۰) این اختراع نتوانست محبوبیت زیادی بدست آورد اما با اختراع پاک کن های خشک در سال ۱۹۷۵ این محبوبیت افزایش یافت.

مخترع تخته وایت برد کیست؟

طبق نوشته ها، اختراع وایت برد به دو نفر برمی گردد، نفر اول عکاسی به نام مارتین هیت می باشد که وایت برد را توسعه داده است. حدود ۵۰ سال قبل از ایجاد عکاسی دیجیتال او فیلم های نگاتیو را روی کاغذ های  شبیه به وایت برد ذخیره می کرد حتی گاهی برای نوشتن جزئیات سفارشات مشتری ها از این کاغذ ها استفاده می کرد که به راحتی با پارچه مرطوب پاک می شد.

آقای هیت در ابتدا ایده خود را در اواخر دهه ۱۹۵۰ به عنوان تخته یادداشت در کنار تلفن، که قابلیت پاک شدن هم داشتند مطرح کرد، او می خواست این طرح و اختراع خود را در نمایشگاه Chicago Merchandise Mart به نمایش گذارد ولی شب قبل، آن محل آتش گرفت و این بسیار دلسرد کننده بود بنابراین او طرح خود را به یک شرکت مبهم فروخت که در نهایت تبدیل به شرکت Dri-Mark شد شرکتی که تخته وایت برد را برای آموزش معرفی کرد.

دومین گزارش ادعا می کند که تخته وایت برد توسط آلبرت استالئون در اوایل سال ۱۹۶۰، زمانی که او در یک شرکت آمریکایی تولید فولاد کار می کرد، اختراع شده است یکی از محصولات شرکت، فولاد لعاب کاری شده (پوشش دار) بود که عمدتا برای موارد معماری استفاده می شد. در یکی از جلسات، آقای استالئون پیشنهاد کرد که این ورقهای فولادی می تواند روش خوبی برای استفاده در تابلوهای نوشتاری باشد حتی می تواند جایگزین تخته سیاه یا تخته های گچی شود اما از آنجایی که تخصص شرکت در این زمینه نبود توجه چندانی نکردند اما به ایده او اعتقاد داشتند و راه را برای او باز گذاشتند تا شرکت MagiBoards را ایجاد کند.

رشد استفاده از تخته وایت برد ها

اگرچه در اوایل دهه ۱۹۶۰ تخته سفید روانه بازار شد، اما حدود ۳۰ سال بعد مورد پذیرش قرار گرفت. انواع قبلی باید با پارچه مرطوب پاک می شدند اما جری والف با اختراع اولین ماژیک وایت برد در سال ۱۹۷۵ این مشکل را حل کرد این قلم جدید  دارای جوهر غیرسمی بوده و قابلیت پاک شدن روی سطوح صاف و براق بدون جذب در سطح آنها را داشت تا اواسط دهه ۱۹۹۰رشد این تخته وایت برد ها به آرامی ادامه یافت چون تخته سیاه ها سالیان سال در بازار آموزش و پرورش پذیرفته شده بود اما با گرایش مردم به سمت زندگی سالم و دوری از گرد و غباری که باعث آلرژی می شد استفاده از تخته سیاه ها محدود شد.

تاریخچه اختراع تخته وایت برد
حقایق و تاریخچه اختراع تخته وایت برد

انواع تخته وایت برد

برخلاف مدل های قدیمی وایت برد که از فولاد پوشش شده استفاده می شد امروزه انواع مختلفی ساخته شده است که بسته به کاربرد می­توان از آنها استفاده کرد امروزه از مواد ارزان قیمت مثل تخته چند لایه یا ملامین استفاده می کنند اما همچنان برای کاربردهای قدیمی تر و دقیق تراز فولاد پوشش شده با پرسلن یا پلی اتیلن استفاده می شود.

تخته چند لایه

این تخته ها ارزان قیمت و با عمر کوتاه می­باشد که سطح  آن پس از استفاده مکرر رنگ آمیزی می شود و باعث می شود که این صفحات برای اهداف آموزشی مناسب نباشند.

تخته وایت برد ملامین

اینها از فیبر نوری سبک با پوشش ملامین ساخته شده است که یک رزین کاغذی به آن تزریق می شود. کیفیت این تخته ها به ضخامت پوشش بستگی دارد و باید دقت شود که این تخته ها برای اهداف طولانی مدت استفاده می شود.

تخته های آلومینیومی و فولادی رنگ شده

این تخته های با کیفیت بالا به طور کلی برای برنامه های سفارشی مانند اطلاعات بیمار و یا تخته های مسابقات ساخته می شوند. تخته سفید فولادی عمر طولانی دارد و اجازه استفاده از یک آهنربا را می دهد. تخته های آلومینیومی به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند، اگر چه آنها سبک و مقاوم در برابر خوردگی هستند.

تخته وایت برد پرسلن

دارای یک پوشش بسیار سخت سرامیکی غیر متخلخل می باشد که حتی کوچکترین مقدار جوهر به سطح تخته نفوذ نمی کند، و آن را برای برنامه های آموزشی مناسب می سازد.

امروز، تخته های سفید یا وایت برد در موسسات آموزشی، دفاتر، بیمارستان ها، کارخانه و خانه ها، به طور کامل جایگزین تخته سیاه شده است.