خودکار ژله ای چیست؟

خودکارهای ژله ای نوعی خودکار نوک ساچمه ای می­باشد که در آن به جای جوهر از رنگدانه های ژله ای مبتنی بر آب و رنگ استفاده می شود. این خودکار ها جهت نوشتن و کشیدن تصاویر به کار می­رود که نسبت به خودکارهای جوهری اثر قوی تری بر سطح ایجاد می­کند.

اولین تولید کننده خودکار ژله ای

شرکت Sakura Color Products از اوزاکا ژاپن در سال ۱۹۸۴ اولین شرکت تولید کننده و فروشنده این نوع خودکارها می­باشد. Gelly Roll یکی از اولین خودکارهای ژله ای بود که ساکورا در دهه ۱۹۸۰ برای یک شرکت آمریکایی ساخت. بعد از آن Crayola یک خودکار ژله ای با بدنه بزرگتر جهت استفاده کودکان به فروش رساند این خودکارهای ژله ای یک بدنه درخشان فلزی داشتند و با رنگ های فلوئورسنت می­نوشتند. هنرمندان گرافیک وطراحان معماری علاقه زیادی به این نوع خودکارها دارند چون کنترل نوک آن راحت تر و رنگ های قوی تری دارد. با استفاده از این نوع خودکارها نوشتن آسانتر، نرم تر و کیفیت نوشتار بعد از مدتی تغییر نمی­کند.

متریال جوهر خودکار های ژله ای

رنگدانه های مورد استفاده در این نوع خودکارها از اکسید آهن و فتالوسیانین مس ساخته می­شود که این­ها با آب و بیوپلیمر ها و ضایعات پلی اکریلات مخلوط می­شوند. ژل ساخته شده از این روش غلظت بیشتری نسبت به جوهر داشته بنابراین کیفیت رنگ آن نیز بهتر است که این رنگدانه ها از مواد روشن، درخشنده و خمیری ساخته میشود که روی سطوح تیره نیز همچنان دیده می­شود.

چرا خودکار ژله ای؟!

خودکارهای ژله ای از بعضی جنبه ها بهتر و در بعضی موارد بدتر از سایر انواع خودکارها می­باشد در مقایسه با خودکارهای ساچمه ای استاندارد، خودکارهای ژله ای روانتر می­نویسد همپنین برای نوشتن روی سطوح نرم و غیر قابل جذب نیز استفاده می­شود، جوهر زیادی روی سطح پخش نمی­شود و خطوطی که ایجاد میکند دقیق تر است اما بعد نوشتن، مدت زیادتری برای خشک شدن نوشته نیاز است.

تاریخچه اختراع خودکار ژله ای
حقایق و تاریخچه اختراع خودکار ژله ای

تنوع رنگ خودکارهای ژله ای بسیار زیاد است به عنوان مثال Gelly Rolls های ساخته شده توسط ساکورا دارای ۶۵ رنگ می­باشد که از بین آنها خودکارهای ژله ای معمولی در ۱۱ رنگ  به همراه خودکار سفید بدون هیچگونه رنگدانه ساخته می­شود، خودکارهای ژله ای متالیک که در ۱۴ رنگ ساخته می­شود که می­تواند بر روی سطوح تیره و روشن به کار رود، خودکارهای ژله ای درخشنده که به بهترین حالت در تاریکی دیده می­شود.

شرایط نگهداری از خودکار های ژله ای

برای نگهداری خودکارهای ژله ای کار زیادی لازم نیست، فقط باید هنگامی که استفاده نمی­شود درپوش آن گذاشته شود چون بسیار سریع تر از خودکارهای ساچمه ای خشک می­شوند. این خودکارها همه جا میتواند نگهداری شود ولی نباید موادی را با ژل آن مخلوط کرد، چون باعث ایجاد حباب می­شود، گاها نیز ژل بیرون می­ریزد و در نهایت درست کار نمی­کند.