مقالات

خودکار ژله ای چیست؟ علت ننوشتن خوکار ژله ای

خودکار ژله ای gel pen چیست؟ خودکارهای ژله ای نوعی خودکار نوک ساچمه ای می‌باشد که در آن به جای جوهر از رنگدانه های ژله ای مبتنی بر آب و رنگ استفاده می‌شود. طراحی و ساختار کلی یک خودکار ژله ای شبیه به یک خودکار معمولی است. این خودکار ها جهت نوشتن و کشیدن تصاویر به کار می‌رود که نسبت به خودکارهای جوهری اثر بهتری بر سطح ایجاد می‌کند.

اولین تولید کننده خودکار ژله ای

شرکت Sakura Color Products از اوزاکا ژاپن در سال ۱۹۸۴ اولین شرکت تولید کننده و فروشنده این نوع خودکارها می‌باشد. Gelly Roll یکی از اولین خودکارهای ژله ای بود که ساکورا در دهه ۱۹۸۰ برای یک شرکت آمریکایی ساخت. بعد از آن Crayola یک خودکار ژله ای با بدنه بزرگتر جهت استفاده کودکان به فروش رساند این خودکارهای ژله ای یک بدنه درخشان فلزی داشتند و با رنگ های فلوئورسنت می‌نوشتند. هنرمندان گرافیک وطراحان معماری علاقه زیادی به این نوع خودکارها دارند چون کنترل نوک آن راحت تر و رنگ های مناسب تری دارد. با استفاده از این نوع خودکارها نوشتن آسان‌تر، نرم تر و کیفیت نوشتار بعد از مدتی تغییر نمی‌کند.

متریال جوهر خودکار های ژله ای

رنگدانه های مورد استفاده در این نوع خودکارها از اکسید آهن و فتالوسیانین مس ساخته می‌شود که این‌ها با آب و بیوپلیمر‌ها و ضایعات پلی اکریلات مخلوط می‌شوند. ژل ساخته شده از این روش غلظت بیشتری نسبت به جوهر داشته بنابراین کیفیت رنگ آن نیز بهتر است که این رنگدانه ها از مواد روشن، درخشنده و خمیری ساخته می‌شود که روی سطوح تیره نیز همچنان دیده می‌شود.

مزایای خودکار ژله ای

خودکارهای ژله ای از بعضی جنبه‌ها بهتر و در بعضی موارد بدتر از سایر انواع خودکارها می‌باشد در مقایسه با خودکارهای ساچمه ای استاندارد، خودکارهای ژله ای روانتر می‌نویسد همپنین برای نوشتن روی سطوح نرم و غیر قابل جذب نیز استفاده می‌شود، جوهر زیادی روی سطح پخش نمی‌شود و خطوطی که ایجاد می‌کند دقیق تر است اما از معایب آن این است که بعد از نوشتن، مدت زیادتری برای خشک شدن نوشته نیاز است.

تنوع رنگ خودکارهای ژله ای بسیار زیاد است به عنوان مثال Gelly Rolls های ساخته شده توسط ساکورا دارای 65 رنگ می‌باشد که از بین آنها خودکارهای ژله ای معمولی در 11 رنگ  به همراه خودکار سفید بدون هیچگونه رنگدانه ساخته می‌شود، خودکارهای ژله ای متالیک که در 14 رنگ ساخته می‌شود که می‌تواند بر روی سطوح تیره و روشن به کار رود.

خودکار ژله ای چیست؟
خودکار ژله ای چیست؟

علت ننوشتن خوکار ژله ای و از کار افتادن آن چیست؟

خوکار های ژله ای مستعد خشک شدن هستند زیرا خودکار‌های ژل از جوهر مبتنی بر آب استفاده می‌کنند که در صورت عدم استفاده از آن‌ها برای مدت طولانی به راحتی خشک می‌شود.

هوا وارد کارتریج جوهر می شود: هنگامی که این اتفاق می‌افتد، جوهر شروع به خشک شدن می کند و نوک آن بلافاصله مسدود می‌شود و نوشتن آن به طور کامل متوقف می‌شود. در نتیجه خودکار جوهر پس می‌دهد ویا به طور ناگهانی از کار می افتد. این وضعیت معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که خودکار ژلی بدون درپوش نگه داری شود.

خودکار ژله ای به درستی نگهداری نمی‌شود: خودکارهای ژل بسیار حساس هستند زیرا جوهری که در آن استفاده می‌کنند متفاوت با هر نوع جوهری است. به همین دلیل است که قلم‌های ژله‌ای باید همیشه در حالت مناسب نگهداری شوند تا جوهر نشت نکند. در صورتیکه برای مدت طولانی آن‌ها را وارونه نگه دارید، جوهر غیر ضروری نشت می‌کند، شروع به پس دادن جوهر می‌کند و ناگهان از کار می‌افتد.

احیا و به کار گیری مجدد خودکار ژله‌ای خشک شده

وقتی دیدید که خودکار ژل شما هنوز جوهر دارد اما از کار افتاده است، بلافاصله آن را دور نریزید! خبر خوب این است که نکات و ترفندهای مفیدی وجود دارد که می‌توانید دوباره آن‌ها را به کار بگیرید.

یکی از رایج‌ترین کارهایی که افراد موقع ننوشتن خوکار ژله ای انجام می‌دهند این است که به طور مداوم خطوطی را روی یک تکه کاغذ می‌کشند تا زمانی که جوهر ژل دوباره ثابت شود. خوب، این به هیچ وجه به خودکار شما کمک نمی‌کند و قلم ژله ای را به حالت قبل خود بر نمی‌گرداند. پس چگونه می توانید آن را بازیابی کنید؟ می توانید برخی از مراحل زیر را امتحان کنید.

1- قلم را تکان دهید تا از شر حباب های هوای داخل کارتریج (محفظه جوهر) خلاص شوید

این مرحله باید روی خودکار های ژل با مشکل قطع و وصلی جوهر هنگام نوشتن، کار کند. هوای داخل کارتریج از جریان مداوم جوهر جلوگیری می کند، به همین دلیل است که حذف آن هوای غیر ضروری معمولاً یک راه موثر برای کار دوباره این نوع خودکار است.

2- سعی کنید نوک قلم را بیرون بکشید و آن را برای چند دقیقه در آب گرم  نگه دارید

گرم کردن نوک خودکار روی بخار آب

معمولاً مشکلی که چرا خودکار ژل شما نمی‌نویسد این است که نوک آن مسدود شده است و مقدار بسیار کمی جوهر خشک در داخل نوک آن وجود دارد. با این حال، خیساندن نوک آن در آب به جوهر مسدود شده کمک می کند تا دوباره مایع شود. پس از خیس کردن، آن را دوباره در کارتریج جوهر قرار داده و روی کاغذ امتحان کنید.

3- برای رفع گرفتگی جوهر، یک سنجاق را در داخل نوک خودکار قرار دهید

 گاهی اوقات، خیساندن نوک آن در آب گرم کافی نیست. برای از بین بردن جوهر خشک داخل نوک، می‌توانید به آرامی یک سنجاق قفلی را وارد کنید تا جوهر خشک شده داخل آن خرد شده و گرفتگی آن را باز شود. این باید به خودکار ژل کمک کند تا دوباره کار کند.

4- مقدار کمی آب گرم داخل کارتریج جوهر از سوراخ آن بریزید

جوهر درون نوک همیشه جوهر خشک و جامد نیست. در برخی موارد، کل جوهر داخل کارتریج خشک شده و سفت می شود. برای مایع کردن آن، می‌توانید مقدار کمی آب را با استفاده از یک قطره چکان کوچک برای بهبود جریان جوهر در داخل کارتریج بریزید.

5- سعی کنید کارتریج جوهر قلم ژل را از سوراخ انتهای آن فوت کنید

این ممکن است خنده دار باشد، اما در واقع کار می کند! کارتریج را از سوراخش باد کنید تا جوهر به نوک آن برسد. این کار جوهر را فشار می دهد تا به جریان مناسب کمک کند.

6- نوک خودکار ژله ای را به الکل آغشته کنید

قرار دادن نوک خودکار در داخل الکل

الکل حلال خوبی است. می تواند به حل شدن جوهر سخت شده داخل نوک آن کمک کند. با این حال، فقط در صورتی که روش آب گرم موثر واقع نشد، این مرحله را امتحان کنید.

7- نوک آن را با مقدار کمی استون خیس کنید

استون حلال بسیار قوی تری نسبت به الکل است. فقط به یاد داشته باشید، اگر بدنه خودکار ژل شما از پلاستیک ساخته شده است، اجازه ندهید که استون به بدنه برخورد کند زیرا ممکن است باعث ایجاد خوردگی شود. این مرحله اغلب مشکلات اصلی جوهر کار می‌کند.

نکات بالا برای احیای خودکارهای ژله ای شما کمک می‌کند تا دوباره به درستی کار کنند و ممکن است نیازی به دور انداختن آن نباشید فقط کافی است هر مرحله را امتحان کرده و قلم ژل خود را در کمترین زمان به حالت کار قبل برگردانید. به خاطر داشته باشید که همه خودکار‌های ژله‌ای را نمی‌توان احیا کرد، اما امتحان کردن آن‌ها ضرری ندارد.

نکاتی که هنگام احیای قلم های ژل باید آن‌ها را رعایت کنید:

  • اگر می خواهید خودکار ژل خود را در آب فرو ببرید، از آب داغ استفاده نکنید، زیرا ممکن است کارتریج جوهر را ذوب کرده و به جای تعمیر به آن آسیب برساند. اگر آب خیلی داغ است، می توانید نوک خودکار را روی بخار قرار دهید تا گرفتگی کارتریج جوهر باز شود.
  • رفتار خشن با خودکار نداشته باشید! محکم به خودکار ضربه نزنید یا خط خطی نکنید تا مقداری جوهر از آن خارج شود.
  • آن را روی آتش قرار ندهید تا حباب های هوای داخل کارتریج از بین برود. این کار باعث ذوب شدن مخزن کارتریج و سوختگی احتمالی دست شما می‌شود.
  • از اشیاء بسیار تیز برای خراشیدن نوک خودکار استفاده نکنید تا به قلم خود آسیبی نرسد.
  • زیاد از استون استفاده نکنید. از آنجایی که استون بوی بسیار قوی دارد، باید آن را در مکانی با تهویه مناسب استفاده کنید.

کاربرد خودکار ژله ای سفید

خودکار‌های ژله ای سفید فوق‌العاده کاربردی و مفید هستند، به‌ویژه برای برجسته و هایلایت کردن بخش‌هایی از صفحه رنگ‌آمیزی شما. اما آیا می‌دانستید که می‌توانید اشتباهاتی را که روی صفحه سفید مرتکب شده‌اید (مثلاً وقتی که خارج از خطوط رنگ می‌کنید) نیز بپوشانید؟ همچنین می توانید از خودکارهای سفید برای ایجاد حروف با حاشیه شگفت انگیز یا نقاشی روی سطوح تیره (مانند کاغذ سیاه) استفاده کنید.

کاربرد خودکار ژله ای سفید – نقاشی روی کاغذ مشکی
کاربرد خودکار ژله ای سفید – نقاشی روی کاغذ مشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا