مقالات

9 راه ساده برای صرفه جویی در مصرف کاغذ ادارات

امروزه حفاظت از محیط زیست و درختان در راس مباحث داخلی و بین المللی قرار دارد. در همین راستا یکی از سوالاتی که برای همه مطرح شده است این است که برای صرفه جویی در مصرف کاغذ که منجر به کاهش قطع درختان و تولید زباله و پس ماند در زندگی روزمره می‌شوند چه تدابیری می‌توان اندیشید.

خیلی از چیز‌ها را می‌توان در خانه تغییر داد. اما ایجاد تغییر در محیط کار نیز حائز اهمیت است، زیرا بسیاری از ما ساعات زیادی از روز را در محل کار خود می‌گذرانیم.

9 راه ساده برای صرفه جویی در مصرف کاغذ ادارات
9 راه ساده برای صرفه جویی در مصرف کاغذ ادارات

راه های استفاده بهینه و کاهش استفاده از کاغذ

در ادارات و مدارس حجم خیلی بالایی از کاغذ استفاده، بایگانی و دور انداخته می‌شود. با پیشرفت تکنولوژی، صرفه جویی در مصرف کاغذ ساده تر شده است. با توجه و انتخاب‌های سبز می‌توان تغییرات چشم گیری در زمینه مصرف کاغذ ایجاد کرد. ما در این‌جا 9 راه ساده را برای صرفه جویی در مصرف کاغذ ادارات و جلوگیری از اسراف کاغذ به شما پیشنهاد می‌دهیم.

1- قبل از پرینت گرفتن فکر کنید

وقتی همه چیز برای پرینت گرفتن آماده است، قبل از کلیک کردن روی آیکون پرینت کمی مکث کرده و فکر کنید که آیا واقعا نیازی به پرینت کاغذی این سند دارید؟ شاید بتوانید آن را به افراد مربوطه ایمیل کنید یا آن را در جلسه ای برای همکاران خود بخوانید. اگر قرار باشد مطلبی را اندکی بعد از پرینت گرفتن در سطل زباله بیاندازید پس مطمئنا نیازی به نسخه ی چاپی اش نیست.

فکر کردن قبل از استفاده پرینتر
فکر کردن قبل از استفاده پرینتر

یکی از بهترین گزینه ها برای صرفه جویی در مصرف کاغذ، پرینت گرفتن انتخابی از بخش های مهم یک متن است. بهتر است تنها از بخشهایی از متن پرینت بگیرید که مهم هستند و به آنها نیاز دارید.

2- استفاده از اپلیکیشن‌ها مساوی با صرفه جویی

امروزه بسیاری از کارهایی را که سابقا روی کاغذ انجام می‌شد می‌توان با اپلیکیشن مناسب انجام داد. برای مثال Slack ابزاری عالی برای ارتباطات گروهی و به اشتراک گذاری فایل است. Evernote برای سازمان دهی و یادداشت برداری عالی است. Asana مدیریت پروژه و همکاری را آسان و منظم می‌کند. Google docs نیاز به پرینت را برطرف می‌سازد.

به این ترتیب با بکارگیری اپلیکیشن‌های مناسب می توانید تا حد زیادی در مصرف کاغذ صرفه جویی کنید.

3- پرینت پشت و رو بگیرید

بررسی کنید که پرینتر شما گزینه ای به نام چاپ دو رویه داشته باشد. شاید این نوع پرینت برای همه ی اسناد مناسب نباشد اما در بسیاری از موارد می‌توان از این گزینه بهره برد. به عنوان یک کارفرمای مسئول و دوستدار طبیعت اندکی وقت بگذارید و به کارکنان خود توضیح دهید که کدام یک از اسناد را فقط باید بصورت تک رو پرینت بگیرند و در مورد کدام موارد می توانند پرینت دو رویه داشته باشند و روش این نوع پرینت گرفتن را به آن‌ها توضیح دهید.

4- به جای صدور چک، مبالغ را مستقیم به حساب افراد واریز کنید

 چک نیز نوعی کاغذ است و می‌توان از این نظر نیز صرفه جویی کرد. امروزه با استفاده از اپلیکیشن های بانکی به راحتی می‌توانید مبالغ را بدون نیاز به صدور چک جابجا کنید و به حساب افراد مورد نظر واریز کنید. به این ترتیب افراد نیز نیازی به رفتن به بانک نخواهند داشت.

5- از چاپ جداگانه آدرس و مشخصات شرکت بپرهیزید

در بسیاری از ادارات و شرکت ها متداول است که نام و آدرس شرکت را جداگانه چاپ می‌کنند و هنگام ارسال نامه روی پاکت ها می‌چسبانند. به جای اینکار می‌توانید آدرس را مستقیم روی خود پاکت چاپ کنید. حتی تمبر را نیز می توان روی پاکت چاپ کرد تا نیازی به چاپ جداگانه آن نباشد.

6- کاغذ را از سایر زباله ها تفکیک کنید تا امکان بازیافت وجود داشته باشد

کارکنان خود را به سوی عادت خوب تفکیک زباله سوق دهید. از آن‌ها بخواهید تا کاغذ را از سایر زباله ها جدا کنند تا امکان بازیافت آن‌ها وجود داشته باشد. برای این منظور سطل های مخصوص تفکیک زباله را در اختیار آن‌ها قرار دهید.

بازیافت کاغذ
بازیافت کاغذ

7- اطلاعات را به صورت الکترونیک آرشیو کنید

یکی از بهترین روش‌ها برای استفاده بهینه و صرفه جویی در مصرف کاغذ، استفاده از روش‌های الکترونیک برای بایگانی و ذخیره اطلاعات است. روش‌های الکترونیک نسبت به روش کاغذی بسیار ساده تر هستند، نیاز به فضای فیزیکی و کاغذ ندارند و بازیابی اطلاعات از آن‌ها ساده تر است.

تکنولوژی روز برای صرفه جوی در مصرف کاغذ
تکنولوژی روز برای صرفه جوی در مصرف کاغذ

8- از ایمیل استفاده کنید

برای برقراری ارتباط با افراد مورد نظر خود از ایمیل استفاده کنید که روشی ساده، بدون نیاز به کاغذ و متداول است و تقریبا همه با آن آشنا هستند.

9- از فکس آنلاین استفاده کنید

یکی دیگر از راههای صرفه جویی در مصرف کاغذ استفاده از فکس آنلاین است. آیا اداره‌ی شما نیز از فکس استفاده می‌کند؟ اپلیکیشن های فکس آنلاین به شما کمک می‌کند به صورت آنلاین فکس را ارسال و دریافت کنید و موارد ارسالی و دریافتی را برایتان بایگانی می‌کند. به این ترتیب نیازی به دستگاه فکس، کاغذ و جوهر نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا