مقالات

راهنمای راه اندازی مغازه لوازم التحریر

در این مقاله با مراحل پروژه و طرح کسب و کار راه اندازی مغازه لوازم التحریر آشنا می شوید و همچنین خدمات و ویژگی های یک فروشگاه لوازم تحریر را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

اهميت اين نوع كسب و كار در تعریف خدماتی است كه در اختيار مشتريان به‌خصوصی از جمله دانش آموزان، دانشجويان و دیگر اشخاص و اداره‌ها قرار می گیرد چرا که همگان مهارت و زمان کافی در امر تایپ، چاپ، صحافی و تهيه تمامی وسايل لوازم التحرير را در یک بازه زمانی معین و همزمان را ندارند.

در  ادامه خلاصه ای از يک محيط كسب و كار فروشگاه لوازم تحریر كه در واقع يک شغل آزاد در زمینه فروش و ارائه خدمات نوشت افزار می باشد شرح خواهیم داد.

در فروشگاه لوازم تحریر، فروش انواع نوشت افزار و ملزومات اداری، ابزار طراحی و مهندسی، فروش لوازم معماری، لوازم هنری و گرافيک، نوشت افزار فانتزی، وسایل بازی فکری و سرگرمی و فروش وسایل کمک آموزشی انجام می‌گردد. همچنین خدمات فروشگاه نوشت افزار شامل تكثير، چاپ، فنر زدن، صحافی، فكس، پرس كارت، رايت سی دی و… بوده و ساعت کاری فروشگاه، در بازه زمانی ساعت 8 تا 21 می باشد.

راهنمای راه اندازی فروشگاه لوازم تحریر
راهنمای راه اندازی فروشگاه لوازم تحریر

عوامل كليدی موفقيت در راه اندازی فروشگاه لوازم التحریر

عوامل كلیدی موفقيت در بازار رقابت می‌تواند باعث پايداری فروش و تضمين سود باشد که موثر در بازاریابی فروش بوده و در ادامه به اختصار به موارد بازاریابی و عوامل موفقیت در فروش اشاره می‌شود.

تکمیل بودن لوازم و اجناس مرتبط

در یک مغازه لوازم التحریر با تنوع و تعداد اجناس بالایی روبرو بوده چرا که در چندین حوزه صنفی از جمله نوشت افزار که بالغ بر هفت هزار قلم جنس، فعالیت داشته و ارائه خدمات انجام می‌گیرد.

از طرفی بایستی نوشت افزار تا آن‌جایی تکمیل باشد که وقتی مشتری به فروشگاه مراجعه می‌کند بتوانید به تمامی خواسته های مرتبط با خدمات و محصولات لوازم التحریر پاسخ دهید و مشتری مجبور به ترک فروشگاه و مراجعه به دیگر فروشگاه‌های نوشت افزار به دلیل عدم پاسخگویی فروشگاه در قبال ایشان نباشد.

همانطور که ذکر شد تنوع و تعداد اجناس و محصولات نوشت افزار بسیار زیاد بوده و این تنوع به همراه لوازم جانبی، گستردگی محصولات و خدمات را در بر می‌گیرد که با توجه به حجم گسترده محصولات و طیف ارائه خدمات بایستی یک برنامه ریزی مشخص و کامل برای خرید اجناس مورد نیاز در نظر بگیرید.

تعامل با ادارات و مدارس

بخشی از بازاریابی فروش را می‌توان با تعامل و ارتباط با سازمان ها، مدارس و ادارات انجام داد. که در تعامل با شرکتها و مدارس، بانک ها، دفاتر مهندسی، مطب های پزشکی، کارخانه ها و مجتمع های تجاری می‌توان اجناس فروشگاه نوشت افزار را به طور عمده و با قیمت کمتر و به محل مورد نظر ارسال نموده و با سود کمتر بخش وسیعی از اجناس را بفروش رساند.

نحوه برخورد با مشتریان

برای متقاعد نمودن مشتریان به دریافت بهترین خدمات و اطلاع رسانی در جهت محصولات متنوع و کاربردی بایستی برخورد مناسب داشته، صبور بوده و بهترین خدمات را برای مشتری در جهت جذب و پایداری مشتری ارائه نمود.

قیمت مناسب

قیمت کالای نوشت افزار نسبت به کیفیت بایستی در نظر گرفت و قیمت مناسب را برای فروش درج نمود.

تبلیغات

تبلیغات را می‌توان به صورت نايلون های فانتزی، بگ های پارچه ای، هدایای تبلیغاتی و اهدای آنها بصورت رايگان به مشتريان انجام داد.

راهنمای راه اندازی فروشگاه لوازم التحریر
راهنمای راه اندازی فروشگاه لوازم التحریر

امکانات فروشگاه نوشت افزار

 • طراحی و ساخت استند تبلیغاتی لوازم تحریر به جهت معرفی اجناس نو و جدید
 • داشتن تابلو ویژه تبلیغاتی سر در فروشگاه
 • فرم بندی ویترین فروشگاه
 • داشتن قفسه های مجزا و مرتب و دسته بندی شده نسبت به کاربرد و تنوع محصولات
 • نور پردازی در محيطی مناسب براي عرضه و فروش کالاهای نوشت افزار
 • محل جغرافيايي و تسهيلات مربوط به فروشگاه در راهنمای راه اندازی فروشگاه نوشت افزار
 • در نظر گرفتن محل مناسب و پر رفت و آمد و پاخور مشتری
 • در نظر گرفتن فروشگاه در یک مجتمع تجاری در حد امکان
 • برخورداری فروشگاه از متراژ کافی
 • داشتن دید مناسب و نزدیک به پارکینگ ماشین یا حتی الامکان باز بودن جلوی فروشگاه برای محل پارک ماشین مشتری
 • نزدیک بودن فروشگاه نوشت افزار به مراکز دانشگاهی، مدارس مقاطع مختلف و …
 • رعایت مناسب فاصله نسبت به یک فروشگاه نوشت افزار دیگر
 • در نظر گرفتن محل مناسب برای برگشت سرمایه و بهره برداری سود بیشتر

انواع خدمات و محصولات در فروشگاه لوازم التحریر

در راه اندازی فروشگاه نوشت افزار انواع خدمات و انواع محصولات لوازم التحریر و وسایل نوشت افزار را می توان در نظر گرفت که تعداد و انواع محصولات برای فروش و ارائه خدمات دارای طیف گسترده بوده و نمی توان فهرست کامل آنها را در این مقاله جای داد ولی می‌توانید از لیست کامل لوازم التحریر در لینک زیر استفاده کنید:

لیست کامل اجناس لوازم التحریر

در ادامه به چندی از انواع محصولات برای فروش و تعداد خدمات مرتبط اشاره می شود.

فروش انواع محصولات فروشگاه لوازم التحریر شامل:

 • فروش انواع نوشت افزار
 • لوازم نقاشی
 • ملزومات اداری
 • ابزار مهندسی
 • فروش لوازم معماری، طراحی و گرافيک
 • نوشت افزار فانتزی و کادویی
 • وسایل بازی فكری و سرگرمی
 • فروش وسايل کمک آموزشی
 • لوازم گلسازی

خدمات مغازه لوازم تحریر شامل:

 • تكثير
 • چاپ و کپی
 • فنرزدن
 • صحافی
 • فكس
 • پرس كارت
 • رايت سی دی
راهنمای راه اندازی فروشگاه لوازم التحریر
راهنمای راه اندازی فروشگاه لوازم التحریر

معایب شغل لوازم التحریر

علی‌رغم مزایای فراوان شغل لوازم التحریر، معایبی نیز دارد که باید مورد توجه فروشنده قرار گیرد.

 1. اولین عیب شغل لوازم تحریر، فصلی بودن آن است که بصورت ناگهانی فروش افزایش پیدا کرده و سپس دوره رکود آغاز می‌شود.
 2. لوازم تحریر جزء اولویت های آخر خانوار در خرید می‌باشد و خریدار سعی می‌کند با دقت بیشتری خرید خود را انجام دهد.
 3. داشتن تنوع در طرح‌ها و رنگ‌ها همواره باعث انباشته شدن یک سری اجناس شده و سرمایه راکد می‌گردد.
 4. قیمت بالای برخی از اقلام لوازم تحریر، قدرت خرید را از مصرف کننده گرفته و خریدار سعی در استفاده مجدد لوازم سال های قبل دارد.

رقابت در عرصه راه اندازی فروشگاه نوشت افزار

پیشتر در مورد عوامل كليدی موفقيت راه اندازی فروشگاه نوشت افزار گفتیم که با رعایت موارد ذکر شده می توانید در بازار رقابت از دیگر رقبا، برتر و پیشگامتر در جهت خدمات رسانی و فروش محصولات با کیفیت باشید.

در این بخش به عوامل مهم و ویژه در بازاریابی موفق اشاره میکنیم تا شاهد پایداری حرفه و روند رو به رشد کسب و کار خود باشید.

 • جور بودن اجناس و کالاهای نوشت افزار به علت تنوع و گستردگی اجناس
 • شناخت تمامی اقلام نوشت افزار با سرمایه و هنر بازاریابی کارمند فروش
 • قیمت مناسب و مورد تایید نظام صنفی فروشندگان
 • برخورد مناسب با مشتری و آگاه سازی مشتری نسبت به کیفیت و جنس اقلام

روش های بازاریابی و مراحل نحوه فروش

با توجه به بازار هدف خود مثل مدارس و مهدکودک‌ها و یا اشخاصی که مستقیم به فروشگاه مراجعه می‌نمایند سه روش فروش برای فروشگاه نوشت افزار می‌توان در نظر گرفت. البته سيستم توزيع خاصی برای فروشگاه نوشت افزار تعریف نشده است.

روش مستقیم

در روش مستقیم فروش، ابتدا بایستی با گفتگو و شناسایی نیاز مشتری، با معرفی ویژگی و مزایای محصول به روش هوشمندانه اعتماد مشتری را جلب نمود.

در این روش می‌توان از پیشنهادات و انتقادات مشتری و نظر خواهی مشتریان نیز بهره برده و به مشتری فرصت تصمیم گیری برای خرید محصول داده و پس از قانع کردن مشتری، فروش را نهایی نموده که می توان منجر به وفاداری مشتری شد.

روش غیر مستقیم

گاهی بازار هدف مدارس و مهدها و یا سازمان هایی هستند که نیاز به لوازم التحریر داشته و با گرفتن ليست اقلام مورد نياز آنها و تهيه اجناس بایستی فروش محصولات به این مراکز را به صورت عمده و با پیک ارسال گردد و در اینصورت می‌توان تخفیف‌هایی ویژه به آن‌ها اختصاص داد.

روش فروش ویژه و فرصت استثنایی

در این روش با فراهم کردن شرایط خاص مشتریان را تشویق به خرید نموده و یا برای مشتریانی که از قبل می شناسید و مدام خرید می نمایند را تسهيلاتی مانند فروش دفتری به آنها ارائه داد.

می‌توان کالاهای خاص و کمیاب یا لوازم بزرگ مانند سه پايه، ميز نقشه كشی، تخته وایت برد و … را با پيک به منزل مشتری ارسال نمود.

می‌توان برای رضایتمندی و تشویق مشتری هدايایی يا جوايزی برای یک ميزان خريد مشخص تعیین نمود و یا هدايايی از قبيل ماسک، كتابهای رنگ آميزی و محصولات خوراكی برای کودکان در نظر گرفت و اینگونه فروش بیشتر شده و خدمات سازنده تری به مشتری ارائه داد.

روش تجارت الکترونیکی

با تبلیغ در شبکه‌های مجازی نظیر تلگرام و اینستاگرام به صورت ایجاد یک صفحه فروشگاه مجازی می توان به بازار هدف در فضای مجازی سریعتر دست یافته و حتی با دعوت از دیگران برای افتتاحیه کسب و کار خود را معرفی نموده و فرصت های بیشتری را برای انتشار محصولات و جذب مشتری فراهم کرد.

جواز کسب لوازم التحریر

افتتاح و تاسیس فروشگاه نوشت افزار همانند هر فروشگاه دیگر نیاز به مجوزهایی دارد که بایستی برای دریافت این مجوزها حتماً به اتحادیه صنف لوازم‌التحریر شهر خود سر بزنید و اقدامات لازم را برای کسب پروانه و جواز کسب لوازم التحریر انجام دهید.

سرمایه لازم برای مغازه لوازم التحریر

سرمایه جهت راه اندازی یک مغازه لوازم التحریر، بطوریکه بتواند با انواع لوازم دانش آموزی، کادوئی، فانتزی، کمک آموزشی و اداری تکمیل شود؛ خرید و موجودی حداقل 300 قلم کالا را می‌طلبد که به نسبت نیاز باید از هر دسته محصولات مبلغ حداقل 30 میلیون تومان خریداری شود.

تجهیزات لازم فروشگاه لوازم تحریر

صندوق فروشگاهی و سیستم حسابداری

برای تعیین و درج هزینه ها و موجودی محصولات در انبار بایستی از صندوق فروشگاهی و سیستم حسابداری با استفاده از نرم افزار های کاربردی بهره برد و هزینه خرید و فروش کالاها با کد تعریف، هزینه انبارداری و نگه‌داری کالاها، هزینه ارسال کالا، هزینه تبلیغات، هزینه‌های شارژ فروشگاه، هزینه حقوق کارمندان را مدیریت نمود و اینگونه بر قیمت مشخص شده اجناس و موجودی انبار تسلط داشته و قبل از اتمام کالا و هنگامی که یک چهام از خرید اولیه کالا باقی مانده باشد اقدام به خرید مجدد برای فروشگاه نمود و این‌چنین مدیریت دقیق و برنامه ریزی جامع برای محصولات و خدمات فروشگاه عرضه نمود.

گیت فروشگاهی (دزدگیر اجناس و کالاهای درشت)

در فروشگاه نوشت افزار نیاز به گیت فروشگاهی به طور محدود بوده و فقط برای لوازم خاصی مانند جامدادی و گاهی لوازم طراحی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد که ملزومات گیت فروشگاهی می تواند شامل انواع تگ، لیبل، بند(لنیارد) و مگنت(جدا کننده) باشد و برای پیشگیری از وقوع جرم و کنترل فروشگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دوربین مداربسته 

هر فروشگاهی امروزه برای کنترل و اطمینان بیشتر حتی در مواقع تعطیلی از دوربین مدار بسته استفاده می‌نماید تا بتواند امنیت فروشگاه را تضمین نماید.

تعریف مشتريان مغازه تحریر فروشی

مشتریان مغازه لوازم التحریر کسانی هستند که به یکی از خدمات لوازم تحریر نیاز داشته باشند. و بیشتر آن‌ها دانشجویان و محصلان مقاطع تحصیلی دبستان و متوسطه هستند و یا کارپردازان شرکت ها، سازمان ها و ادارات هستند و همچنین مشتریانی از جمله افراد علاقمند به حوزه هنر نقاشی و طراحی و یا کودکان و نوجوان های دنبال کننده کلاس های هنری و بازی های فکری نیز شامل می‌شوند.

با دسته بندی مشتریان و شناسایی نیازهای مشتریان بازار فروشگاه نوشت افزار به پنج بخش تقسیم می شود. که با فراهم آوردن  نیاز مشتریان در تمامی گروه‌ها و نه متمرکز به گروه خاص، با طیف گسترده ای از محصولات و خدمات روبرو هستید.

گروه خردسالان و کودکان

نیاز  این گروه بیشتر به وسایل بازی فكری و سرگرمی، وسايل کمک آموزشی و لوازم نقاشی می‌باشد.

گروه نوجوان و دانش آموزان مقاطع تحصیلی دبستان و متوسطه

این گروه بیشتر به انواع نوشت افزار از جمله خودکار، مداد، کلاسور، دفتر و ماشین حساب نیاز دارند.

دانشجویان

بسته به رشته تحصیلی، انواع لوازم التحریر از جمله لوازم معماری، مهندسی، طراحی و گرافيک را خریداری می‌کنند.

کارپردازان شرکت ها، سازمان ها و بانک‌ها

ملزومات اداری، بایگانی و اقلام مصرفی اداری به این گروه اختصاص می یابد.

مهندسان، طراحان و هنرمندان

طیف گسترده محصولات از جمله انواع لوازم هنری، ابزار طراحی و مهندسی و لوازم نقاشی را به این گروه می توان تخصیص داد.

نرخ سود لوازم التحریر

از مهمترین استراتژی فروش، قیمت گذاری بر اساس نوع مصرف کالا و ارزش آن می‌باشد چرا که تمامی اجناس و کالاهای یک فروشگاه را نمی توان به یک میزان درصد سود قیمت گذاری نمود به طور مثال تمامی اجناس را با 20 درصد سود نمی‌توان فروخت.

هر چند یک سری از اجناس طبق ليست خرید از شرکت نمايندگی محصول باید قیمت گذاری شود. ولی معمولا اجناس فروشگاه نوشت افزار به دو دسته، جنس مصرفی و جنس ويترينی تقسیم می‌شود.

اجناس مصرفی مانند دفتر، خودكار، كاغذ، مقوا و… كه قيمت آن همه جا مشخص است درصد سود كمتر نسبت به اجناس تزئینی و ويترينی دارند و اجناس ويترينی با درصد سود بالاتری كه با احتساب انتظار درصد تخفیف مشتریان قیمت گذاری می‌شوند.

خودنويس، ماشين حساب، لوازم دكوری و… از اجناس ویترینی بوده و با توجه به نوع اجناس، درصد قيمت گذاری متفاوت در نظر گرفته می‌شود.

استراتژی توزيع در فروشگاه تحریر

قبلا متذکر شدیم که سيستم توزيع خاصی برای فروشگاه لوازم التحریر تعریف نشده و یا به روش مستقیم و رو در رو فروشنده با خریدار مبادله فروش انجام می‌دهند و یا به روش غیر مستقیم با پیک محصولات فروشگاه برای خریداران از جمله موسسات، بانكها، شركت ها ارسال و توزیع می‌گردد.

پيش بينی فروش در فروشگاه لوازم التحریر

پيش بينی فروش در ماه‌های مختلف سال متفاوت می باشد بطور مثال در ماه مبارک رمضان كه خيابان‌ها زودتر خلوت می‌شود، در فروردين به دلیل تعطيلی بسيار و يا در خرداد به جهت فصل امتحانات فروش به نسبت ماه‌های دیگر سال كمتر است اما در شهريور، مهر، آبان و اسفند فروش بسيار بالاتر از ماه‌های ديگر است.

مجموع فروش در ماه‌های فروردين، خرداد، تير و بهمن در سطح پايينی قرار دارد و در مابقی ماه‌های سال، فروش به نسبت از روند تعادلي برخوردار است اما برای بالا بردن میزان فروش در چهار ماه ذکر شده بايد دست به اقداماتی زد كه فروش با دیگر ماههای سال هم تراز گردد.

تهيه اجناس ويژه

بطور مثال برای فروردين ماه، آغاز سال جدید بايد تقویم و سررسید تهیه نمود و یا برای كودكان، اسباب بازی، بازی فكری و سرگرمی با قیمت متناسب با پول عيدی آنها در نظر گرفت تا بتوانند خريداری نمایند و همچنین برای تيرماه هنگام تعطيل بودن مدارس می‌توان انواع كتب آموزشی زبان، لوازم كلاسهای خوشنویسی و نقاشی را برای فروش عرضه نمود.

درآمد شغل لوازم التحریر

درآمد لوازم التحریر فروشی در مکان‌های مختلف، متفاوت است بطوریکه اگر شغل همراه با خدمات کپی و فروش لوازم اداری نظیر پوشه باشد و مغازه در کنار مدرسه و ادارات واقع شود، می‌تواند درآمد خوبی داشته باشد.

درصورتیکه مغازه اجاره ای نبوده و فروشنده خود صاحب مغازه باشد و کار فروشند‌گی را نیز شخصا انجام دهد، باعث صرفه جویی در هزینه ها شده و درآمد افزایش می‌یابد.

راهنمای استخدام کارمند فروش

بعد از راه اندازی فروشگاه لوازم تحریر نياز به دو فروشنده بجز خودتان (متناسب با متراژ فروشگاه) می‌باشد که توانایی پاسخگویی به مشتریان متعدد را داشته باشد. به همین منظور بایستی به تمامی محصولات نوشت افزار از جمله لوازم معماری، طراحی و گرافيک و یا ابزار طراحی و مهندسی آشنایی داشته تا بتواند به مشتریان اطلاعات لازم را انتقال داده و مشتریان را در جهت ترغیب خرید راهنمایی نماید و از طرفی قابل اعتماد بوده و با ترفندهای بازاریابی فروش آشنا باشد تا بتواند با عملکردی کارآمد در فروش بیشتر و پایداری مشتریان فروشگاه نقش موثری ایفا نماید.

شرایط نيروی انسانی در مغازه لوازم تحریر

در بخش استخدام نيروی انسانی بايد کارمندان با برخورداری از شرایطی انتخاب شوند كه در پيشرفت كار فروشگاه نوشت افزار موثر باشند:

 • به فوت وفن حرفه لوازم التحریر آشنا باشد چون همانطور كه گفتيم به‌علت تنوع جنس بايد بتواند اطلاعات کافی و لازم را به مشتری انتقال دهد و مشتری را برای خرید لوازم متعدد ترغیب نماید.
 • دلسوز باشد و براي فروش بيشتر تلاش كند.
 • چشم پاک و دارای رفتار متین باشد چرا که بيش از هفتاد درصد مراجعه کنندگان، مشتريان دختر و خانم هستند و بایستی رفتار کارمند فروش محترمانه بوده تا مشتری با اعتماد و اطمينان خاطر به فروشگاه مراجعه نمایند.
 • مسئوليت پذير بوده و حضور به موقع در وقت ساعات كاری را الزامی دانسته و رعايت نماید.
 • فرد سالمی باشد، حلال و حرام را متوجه باشد و با عدم سوء سابقه، امنیت فروشگاه را بر عهده گیرد.

در نتیجه پس از بررسی شرايط فروشندگان، به تعداد نفرات کارمند فروش می‌رسيم كه بایستی از لحاظ تعداد پرسنل بیش از یک نفر باشند تا بتوانند پاسخگویی هر یک از مشتریان بوده و مشتری در فروشگاه معطل نماند.

امیدواریم مطلب فوق برایتان مفید واقع شده باشد و مورد استفاده قرار گیرد، شما میتوانید برای تامین لوازم التحریر مورد نیاز خود از سایت بدر ایران استفاده نمایید و با بررسی مشخصات محصولات، خریدی هوشمندانه را تجربه نمایید. این وب سایت با عرضه محصولات با کیفیت و قیمت های رقابتی، میتواند اقلام مورد نیاز فروشگاه شما را به قیمت عمده تامین نماید و با بسته بندی مطمئن سفارشات شما را در سراسر کشور و سریع ترین زمان، درب فروشگاه شما تحویل دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا