اختراعات

حقایق و تاریخچه اختراع نوار چسب

می‌توانید دنیا را بدون نوار چسب تصور کنید؟ کمی فکر کنید تا به نقش مهم نوار چسب در حفظ و نگهداری اشیا و اوراق مهم، تعمیر و استفاده دوباره اشیا و کاغذ‌ها و … پی ببرید. همچنین صنعت فیلم و نوارهای دوربین وام دار اختراع نوار چسب و ارتقا خواص و قابلیت‌های آن هستند. قبل از اختراع نوار چسب، برای اتصال اشیا به هم و یا نگهداری و تعمیر آن‌ها، از پارچه، رشته های بدست آمده از گیاهان و یا پوست حیوانات و … استفاده می‌شد اما با اختراع چسب نواری همه چیز تغییر کرد. بنابراین جالب است مروری به تاریخچه چسب نواری و اختراع آن داشته باشیم :

حقایق و تاریخچه اختراع چسب نواری
حقایق و تاریخچه اختراع چسب نواری

قبل از اختراع چسب نواری

در 4000 سال قبل از میلاد ظروف سفالی را که با ماده‌ای که از شیره درخت درست شده بود تعمیر می‌کردند. اولین نوشته های بدست آمده از ساخت نوعی چسب، مربوط به 2000 سال قبل از میلاد است که روش‌های ساده ای برای آماده سازی نوعی چسب ماهی را توصیف می کند. از سالهای 1500 تا 1000 سال قبل از میلاد مسیح نیز نوشته هایی از خط هیروگلیف مصر بدست آمده است که نشان می دهد مصریان باستان به وسیله موادی که از حیوانات بدست می آوردند نوعی چسب برای اتصال اشیا درست می کردند. رومیان و یونانیان باستان نیز نوعی چسب از ترکیب موادی مانند سفیده تخم مرغ، خون، استخوان، پوست، شیر، و مواد گیاهی درست می‌کردند. سال قبل از میلاد نیز در کشور چین بوسیله موادی که از ماهی، گاو و گوزن نر بدست می آمده چسب درست می کردند.

اختراع نوار چسب

در سال ۱۷۵۰ در بریتانیا نوعی چسب بر پایه موادی که از ماهی بدست آمده بود ساختند که بعد ها منجر به افتتاح اولین کارخانه چسب تجاری در هلند شد. اما اختراع نوارچسب به سال 1845 بر می‌گردد. یک دکتر جراح به نام Horace Day، از یک چسب لاستیکی استفاده کرد که برای نوارهای پارچه ای به کار می رفت و یک اختراع جدید به نام نوار جراحی ساخت.

مخترع چسب نواری

مخترع چسب نواری کیست؟

ریچارد گورلی درو

ریچارد گورلی درو

می توان مخترع نوار چسب اولیه را ریچارد گورلی درو (Richard Gurley Drew) دانست. در سال 1923 او در یک فروشگاه مخصوص نقاشی بدنه اتومبیل کار می کرد و متوجه شد که نقاشان برای رنگ زدن قسمتی از بدنه، سایر قسمتها را با چسب هایی بی کیفیت می‌پوشانند. او نوار چسب ها را امتحان کرد و متوجه شد به چسب بیشتری احتیاج دارند. بنابراین آنها را به فروشنده برگرداند و گفت این‌ها را به تولیدکنندگان خسیس خود بدهید و بگویید چسب بیشتری اضافه کنند. کلمه اسکاچ  scotch به معنی خسیس در انگلیسی به کار می رود و از آن زمان این نام بر روی نوار چسب های شیشه ای ماند و به عنوان برند برای شرکت تولید کننده به ثبت رسید.

نقاشی بدنه اتومبیل
نقاشی بدنه اتومبیل

نوار اسکاچ اولین نوار چسب شیشه ای جهان بود. درو در سال 1925 یک نوار کاغذ قهوه ای به ضخامت 2 اینچ را با چسب مقاوم در برابر فشار پوشش داد و اولین نوار از این نوع را اختراع کرد. در سالهای 1942 نیز در جنگ جهانی دوم سربازان به یک نوار ضد آب نیاز داشتند که بتوانند تجهیزات آسیب دیده را تعمیر کنند. بنابراین نوار چسبهای پارچه ای را با پلی اتیلن پوشش داده و آن را توسعه دادند. هنوز هم توسعه و ارتقا ویژگیهای نوار چسب ادامه دارد و ممکن است به اختراع نوارچسب‌های جدید در آینده منجر شود.

نوار چسب اسکاچ
نوار چسب اسکاچ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا