اختراعات

حقایق و تاریخچه اختراع خودکار فضایی

خودکار فضایی چیست؟ خودکار فضایی، نوعی خودکار ساچمه ای هست که در گرانش صفر، زیر آب و با هر زاویه ای استفاده می­‌شود.

مخترع خودکار فضایی چه کسی است؟

خودکار فضایی توسط پل سی فیشر اختراع شده است. پل سی فیشر در جنگ جهانی دوم در یک کارخانه تولید پروانه هواپیما کار می­کرد، سپس در یک کارخانه تولید خودکار به عنوان یک مخترع فعالیت کرده است. او برای خود یک شرکت ساخت خودکار افتتاح کرد و زمانی که ایده خود را مطرح کرد، طرح خودکار فضایی را در نظر نداشت، او فقط می­خواست خودکاری بسازد که جوهر پس ندهد، وی چندین سال بر روی این مباحث تجربه کسب کرد و یک میلیون دلار سرمایه گذاری کرد و اولین خودکار ضد گرانش زمین را در سال ۱۹۶۶ ساخت.

ساختار خودکار فضایی

جوهر مورد استفاده در این خودکار در معرض هوا نیست و تحت فشار قرار دارد اما این نوع خودکار نیز می‌تواند نشت کند یا خشک شود. این خودکار در دمای بین ۳۵- و ۱۲۰+ درجه سانتی‌گراد نیز کار می­کند، نوک این خودکارها از کاربید تنگستن ساخته می‌شود. جوهر استفاده شده در این خودکار جوهر تیکسوتروپیکی است که در آن از گاز نیتروژن استفاده شده است که از نشت جوهر محافظت می‌کند.

ساختار خودکار فضایی
ساختار خودکار فضایی

خودکار ضد گرانش، احتیاج فضانوردان

در این زمان ناسا تلاش می­کرد خودکارهایی را پیدا کند که در ایستگاه های فضایی کار کنند، آن‌ها ۳۴ نوع مداد مکانیکی را از شرکت تیکام سفارش دادند. یکی از مشکلات استفاده از این مدادها این بود که نوک آنها در فضا میشکست و گرافیت آن در فضا معلق می­شد و در برخورد با اجسام جریان ایجاد می‌کرد که این خیلی خطرناک بود. در این زمان فیشر خودکار خود را عرضه کرد و بعد دو سال آزمایش، ۴۰۰ خودکار هر کدام را به قیمت ۶ دلار ارائه کرد تا در آپولو ۷ استفاده شود. فضانوردان جماهیر شوروی نیز در این زمان از این خودکارها استفاده کردند و حدود ۱۰۰ خودکار و ۱۰۰۰ جوهر پر شده را خریداری کردند.

انواع خودکار فضایی

دو نوع خودکار فضایی در کل به فروش رسید که یکی از آنها نازک و دراز بوده و با استاندارهای خودکار ساچمه ای ساخته شده بود و نوع دوم گونه ای ساخته شده بود که به هنگام بسته شدن کوتاه تر می­شد که این‌ها حدود ۱۰۰ سال به کار رفتند. شرکت فیشر در این مدت پیشرفت زیادی کرد و در سال ۱۹۷۶ در شهر نوادا از کالیفرنیا اولین شرکت توسعه یافته خود را ایجاد کرد در سال ۱۹۸۰ فیشر به عنوان یک فرد موفق برای تجارت های کوچک انتخاب شد. چندین شرکت مختلف هم به ساخت خودکارهای فضایی اقدام کردند که از جمله آنها می­توان به شرکت آلمانی دیپلمات، شرکت آمریکایی پارکر و… اشاره کرد که محفظه هایی تحت فشار با جوهر های مختلف را ساختند که برای استفاده در مصارف فضایی مناسب می‌­باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا