اختراعات

حقایق و تاریخچه اختراع مهر و استامپ

در روزگاران قدیم با توجه به کمتر توسعه یافتن وسایل و ادوات زندگی و حرکت کُند مسیر علمی در جهان، ابزار آلاتی در موضوعات مختلف مورد استفاده قرار می‌گرفت. یکی از این ابزار ها مهر می‌باشد. دانستن عقبه و یا تاریخچه اختراع مهر و استامپ علاوه بر تکمیل معلومات علمی، آگاهی از نوع زندگی و روابط مردم آن روزگاران حکایت می‌کند. این ابزار آلات در هر برهه با توجه به فرهنگ های زمانی و مکانی استفاده های مختلفی داشتند. با گذشت زمان و پیشرفت علم مهر در بیشتر مجامع علمی جای خود را به امضا داده است، ولی هنوز نیز در برخی از مکاتبات رسمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همیشه بیشتر ابزار آلات مکالمات رسمی در قالب مهر شناخته می‌شوند و فقط یکی از مصادیق استفاده آن در نامه ها و یا نوشته‌ها است، ولی در حقیقت کاربرد های زیادی از آن وجود داشته است.

مهر و موم کردن نامه
مهر و موم کردن نامه

دانستن تاریخچه اختراع مهر و استامپ چه کمکی به ما می کند؟

اطلاع و آگاهی از گذشته می‌تواند در حرکت مسیر تجاری و علمی بخش های مختلف به فعالین این عرصه، کمک های مستقیم یا غیر مستقیم نماید. دانستن تاریخچه اختراع مهر و استامپ نیز از جذابیت های علمی و تجاری خاص خود برخوردار است. کسانی که فعالیت های اقتصادی و مشاوره ای دارند، می توانند با الهام گرفتن از این مهر ها ایده های خود را عملی و اشیای جدیدی را خلق نمایند. شاید برایتان سوال شود، که ایده آن در ابتدا چگونه به ذهن بشر رسیده است؟ و اساساً در چه سال هایی ابداع شده است؟ با ایجاد شدن قدرت های خرد و کوچک سپس تشکیل شدن حکومت های دون پایه با گذر زمان و استفاده از تجربیات مختلف آن حکومت ها به تمدن های بزرگ تبدیل شدند.

تمدن فقط یک لغت نیست، بلکه مجموعه عظیمی از فرهنگ ها، تجارت، اقتصاد، علم و موارد زیادی از مولفه های زندگی و زمامداری آن زمان را در بر دارد. لذا زمانی که می گوییم تمدن، یعنی آن حکومت از داشتن مزیت و برتری های فوق العاده ای در زمینه های مهمی برخوردار بوده است.

در همین تمدن ها که در نقاط مختلف دنیا وجود داشتند، با توجه به نیازهای زمانه، تفکر استفاده از این مهر ها شکل گرفته است. در ابتدا مهر را به عنوان یک نماد می دانسته اند. بعد از تشکیل نماد مربوط با نوعی از پارافین استامپ آن را ابداع کرده اند. کاوشگران و باستان شناسان تاریخی تاکنون تاریخچه اختراع مهر و استامپ را از شش هزار سال پیش تا هفت هزار و ششصد سال پیش در منطقه بین النهرین یا عراق کنونی دانسته اند. در یک کلام هدف آن ها از ابداع رسمیت بخشیدن به ارتباطات خویش بوده است.

تاریخچه اختراع مهر و استامپ
تاریخچه اختراع مهر و استامپ

چه مهر هایی در ابتدا ساخته شده اند؟

در این موضوع برخی محققان نظر های متفاوت و مخالفی دارند، که باید موضوعات مرتبط در هر کدام جداگانه بررسی شوند. در یک جمله به طور خلاصه چنین می توانیم بگوییم که : در مناطق شرقی یعنی منطقه بین النهرین به معنی کلمه روزگاران قدیمیش یعنی کشورهای سوریه و عراق تمبر هایی با استفاده از مهر وجود داشته است. لذا طبیعتاً محققان این بخش تاریخی، این مهر ها را اولین مهرهای ابداعی جهان می دانند. در مناطق غربی استفاده از مهرهای استوانه ای بیشتر رواج داشته است، در نتیجه کاوشگران تاریخی مربوط به این مناطق، این مهرها را اولین مهرهای ابداعی می دانند. در تاریخچه اختراع مهر و استامپ باید بدانیم معلومات تاریخی در حال پیشرفت و تغییر است، لذا امکان اخذ تصمیم قطعی وجود نخواهد داشت.

بزرگترین نماد مهر جهان واقع در پارک ویلارد کلیولند، اوهایو
بزرگترین نماد مهر جهان واقع در پارک ویلارد کلیولند، اوهایو

با در نظر گرفتن تاریخچه اختراع مهر و استامپ کاربردهای این ابزار در زمان قدیم و حال چگونه است؟

در گذشته مهر در روی سنگ های گوناگون طراحی و مورد استفاده مناصب داران آن روزگار قرار داشته است. این مهر با توجه به توضیحات بیان شده، می توانسته است، در نقوش حیوانات یا تصویر پادشاهان وقت بوده باشد. همچنان که در مهر های مختلفی که در یافته های تاریخی بدست آمده است، این موارد به صورت اسناد و  آثار علمی و تاریخی به ثبت رسیده اند. البته هنوز آثار زیادی در انتظار کشف و بررسی های تاریخی هستند، که یک نمونه از آن ها آثار مربوط به دوره اوروک می باشد. در زمان کنونی نیز در مصارف مختلف و زیادی از مهر ها و استامپ ها استفاده می شود؛ که بارزترین این مصارف برای اماکن تاریخی، تمامی ادارات دولتی و غیر دولتی، مدارس، پزشکان، استفاده های شخصی، نشان خانوادگی و … هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا