اختراعات

حقایق و تاریخچه اختراع پاکت نامه

تا کنون تصور کرده اید که اگر یک نامه یا چک را بدون پاکت نامه بفرستید، آیا اطلاعات شما محرمانه باقی می ماند؟ پاکت ها برای قرن ‌ها‌ست که در اطراف ما بوده ‌اند و در طول تاریخ بارها تغییر کرده اند. تاریخچه اختراع پاکت‌ نامه با کمی گِل شروع می ‌شود. مردم برای حفظ حریم خصوصی و امنیت محتویات نامه های خود، برای هزاران سال از پاکت‌ های نامه استفاده کرده اند تا راز ارتباطات شان را حفظ کنند.

تاریخچه اختراع پاکت نامه
تاریخچه اختراع پاکت نامه

تاریخچه پاکت نامه

بیش از ۴۰۰۰ سال پیش که بابلی‌‌ها سر منشا تاریخچه پاکت بودند، قبل از اختراع پاکت نامه، کیسه ای مانند پوشه از خاک رس ایجاد کردند. خاک رس مرطوب بر روی پیغام حک شده بر لوح تا شده و با فشردن آن به هم به مهر و موم می ماند. سپس با پختن لوح محکم می شد تا اطمینان حاصل شود که محتویات آن ایمن هستند. برای رویت پیغام اولیه، باید پاکت خاک رس را می شکستند. مورخان بر این باورند که پاکت ‌ها اولین بار توسط چینی‌ ها در حدود ۳۵۰۰ سال قبل از زمان سرویس پستی سازمان دهی شده استفاده می ‌شدند. از اینجا بود که تاریخچه پاکت نامه آغاز شد.

پاکت ‌های رسی
پاکت ‌های رسی

نمونه ‌هایی از پاکت ‌های رسی در طول حفاری‌ های باستانی‌ طی سال ۱۹۰۱ و ۱۹۰۷ در خاورمیانه یافت شد.

مخترع پاکت

چینی ها مخترع پاکت بودند که اولین بار توسط آن ها استفاده شد تا راز ارتباطات سلطنتی را حفظ کنند. در این دوران، اکثر شهروندان قادر به خواندن یا نوشتن نبودند، بلکه تنها این ثروتمندان بودند که برای حفظ ارتباطات از چشمان کنجکاو از پاکت‌ های نامه استفاده می‌ کردند. همچنین اگر کسی نامه را دستکاری کرده بود، واضح بود که پاکت ترک برداشته است.

اختراع پاکت کاغذی

اختراع پاکت در قرن دوم پیش از میلاد رخ داد و چینی ‌ها اولین پاکت‌ های کاغذی را اختراع کردند. اولین اختراع پاکت کاغذی از جنس پاپیروس بودند که در پوشش های خاصی برای حفاظت اسناد، طومارها و بیانیه ‌ها از چشمان نامحرم پیچیده می شدند. در دوران قرون‌ وسطی، روزنامه ها فعال شده و خیلی زود در بین مردم شروع به کسب محبوبیت نمود. همین دلیل خوبی بود که از آن به عنوان پاکت و پوشش نامه ها استفاده شود. با این حال، این پاکت از قبل شکل نگرفته بود، بلکه به صورت یک ورق کاغذ اضافی روی پاکت با مهر موم بسته شده بود.

پاکت های کاغذی متولد می‌ شوند!

به سرعت چند صد سال به دهه ۱۸۰۰ میلادی می‌‌رسیم که پاکت‌ نامه به عنوان یک تکه کاغذ اضافی در اطراف نامه پیچیده می‌ شود. تنها ثروتمندان توان مالی این گزینه دوم را داشتند، در حالی که اغلب مردم عادی خود نامه را به صورت یک پاکت می ‌بستند و آن را به صورت مهر و موم شده ارسال می کردند. پاکت نامه کاغذی تحولات زیادی را پشت سر گذاشته اند.

پاکت نامه مهر و موم شده
پاکت نامه مهر و موم شده

1845 میلادی

ادوین هیل دستگاه پاکت سازی خود را در سال ۱۸۴۵ به ثبت رساند. این ماشین با هدایت بخار کاغذ را به شکل پاکت برش داده، به آن چین انداخته و تا می کرد. این امر انقلابی برای پاکت‌های نامه شد، زیرا برای اولین بار آن‌ها به طور خودکار تولید می‌شدند.

1853 میلادی

در آمریکا اولین دستگاه اتومات توسط راسل آل هاوس و در 21 ژوئن 1853 اختراع شد. هر روز تا 12500 پاکت تولید می‌شد.

1870 میلادی

در سال 1870 خانم مارگارت نایت که به تولید کننده کیف های کاغذی معروف بود با تغییراتی در ماشین های قبلی، باعث تولید پاکت های تاشو گردیده و برای اولین بار یک طرف پاکت ها بسته بود، که البته هنوز درب آن ها باز می ماند!.

1876 میلادی

دو برادر، هنری و دی وی ویلر سوئیفت طراحی دیگری را تکمیل کردند و ماشین metal Chain را در سال 1876 به کار بردند.

1876 میلادی

در سال 1876 دستگاه تولید پاکت که پاکت با لبه های چسب دار تولید می کرد توسط جیمز گرین آرنولد ساخته شد.

1902 میلادی

در سال 1902، مخترع آمریکوس کالاهان از شیکاگو یک حق ثبت برای اولین پاکت با یک چهارگوش خالی (پاکت نامه پنجره دار) ابداع کرد، که محلی بود تا از آن آدرس داخل نامه قابل رؤیت باشد.

پاکت نامه لبه چسبدار
پاکت نامه لبه چسبدار

امروزه بیش از ۱۸۵ میلیارد پاکت نامه در سال در گستره ‌ای از اندازه ‌ها، سبک ‌ها و اشکال مختلف تولید می‌ شوند. راهی طولانی از تاریخ غنی پاکت ‌ها به چیزی که امروزه برای ما عادی به نظر می رسد. عادی از این جهت که شاید هرگز به نوع و ظاهر پاکت های نامه دقت نکرده ایم. اما اکنون تا حدی از داستان تحولات پاکت نامه از نوع گل رس تا کاغذی و اسرار نهفته در آنها که ملت، تاریخ یا سرزمینی را تحت تاثیر قرار می دادند اطلاع داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا