اختراعات

حقایق و تاریخچه اختراع خط کش

خط کش چیست؟ خط کش یک ابزاریست که می‌توان از آن برای اندازه گیری فاصله‌ها یا خطوط مستقیم در چاپ، هندسه، طراحی فنی و بسیاری موارد دیگر استفاده کرد.
مردم بیش از چهار هزار سال از چیزهای مختلفی برای اندازه گیری استفاده می‌کردند. در طول تاریخ، انسان ها معمولا بخش هایی از بدن خود را به عنوان واحد اندازه گیری استفاده می‌کردند مانند واحدهای دست، پا.

اولین نوع خط کش

اولین نوع خط کش
منبع: en.wikipedia.org

اولین خط کش جهان در کجا کشف شد؟ قدیمی‌ترین میله اندازه‌گیری پیدا شده، میله‌ای از آلیاژ مس است که قدمت آن به 2650 پیش از میلاد می‌سد و توسط آشورشناس آلمانی ایکارد اونگر هنگام حفاری در شهر سومری نیپور (عراق کنونی) کشف شد.

2650 پیش از میلاد

کشف خط کش میله‌ای از آلیاژ مس، توسط آشورشناس آلمانی ایکارد اونگر هنگام حفاری در شهر سومری نیپور (عراق کنونی).

1500 پیش از میلاد

استفاده از خط کش های عاجی در تمدن هندوستان

1851 میلادی

اختراع اولین خط کش تاشو توسط آنتون اولريچ

1902 میلادی

ساخت اولین خط کش انعطاف پذیر توسط فرانک هانت

انواع خط کش

خط کش‌ها در ابعاد و از مواد مختلف ساخته می‌شوند. برخی از مواد مورد استفاده عبارتند از: پلاستیک، چوب و فلز.

خط کش‌های پلاستیکی در دو نوع کریستالی و ژله‌ای تولید می‌شوند که نوع کریستالی شکننده است ولی نوع ژله‌ای دارای انعطاف بوده و نمی‌شکند. خط کش فلزی، به دلیل استحکام، اغلب در کارگاه‌ها استفاده می‌شود. خط کش‌های چوبی نیز در ادارات و مدارس استفاده می‌شوند.

تاریخچه اختراع خط کش
انواع خط کش

خط کش‌هایی نیز برای طراحی خطوط منحنی نیز وجود دارد. این نوع خط کش به عنوان منحنی فرانسوی شناخته می‌شود. شابلون پیستوله نامی است که برای این نوع خط کش ها استفاده می‌شود.

تاریخچه اختراع خط کش
شابلون پیستوله

همچنین یک خط کش مجازی (یک نرم افزار خط کش روی صفحه نمایش) وجود دارد که می‌تواند برای اندازه گیری بر روی کامپیوتر و یا تلفن های همراه مورد استفاده قرار گیرد.

کاربرد خط کش

سه کاربرد اصلی برای خط کش‌ها، اندازه گیری، طراحی خطوط و استفاده به عنوان راهنمای خط راست برای برش‌های با تیغه می‌باشد.

خط کش‌ها همیشه خط مستقیم را اندازه گیری نمی‌کنند. گاهی اوقات، مثلا در صنعت خیاطی، برای اندازه گیری اندازه کمر فردی، از یک ابزار اندازه گیری منعطف استفاده می‌شود.

ابعاد خط کش

خط کش‌ها می‌توانند در ابعاد مختلف ساخته شوند. اندازه معمولی برای یک خط کش 20 سانتی‌متر است. طول خط کش‌های بلند 50 سانتی‌متر می‌باشد. خط کش‌های کوچکتر نیز در سایز 10 سانتی‌متر ساخته می‌شوند. برای اندازه گیری‌های بزرگتر نیز قبلا از چوب یا مترهای بلند میله‌ای استفاده می‌شد اما امروزه بیشتر از مترهای نواری یا دستگاه های متر لیزری استفاده می‌شود.

تاریخچه اختراع خط کش
تاریخچه اختراع خط کش

واحد اندازه گیری خط کش

سیستم متریک برای اندازه گیری راحت تر در فرانسه اختراع شد و تا پایان قرن هجدهم بیشتر کشورهای جهان آن را تصویب کردند. واحد روی خط کش‌ها معمولا سانتی‌متر و یا اینچ است

من یک خط کش هستم!

اگر بخواهیم یک بند درباره خط کش و معرفی از زبان خودش بنویسم به این صورت خواهد بود:

اسم من خط کشه! همونطور که از اسمم مشخصه، من برای کشیدن خطوط استفاده می‌شم و می‌تونم اندازه خطوط رو هم براتون مشخص کنم. من از مواد پلاستیکی ساخته شدم ولی دوستایی دارم که از فلز و چوب ساخته شدن. دوست چوبی من قبلا تو مدارس برای تنبیه هم استفاده می‌شد ولی خیلی وقته بازنشسته شده! ما تو اندازه 10 سانتی‌متر تا 50 سانتی‌متر موجود هستیم و با واحد‌های سانتی‌متر یا اینچ علامت گذاری شده ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا