اختراعات

تاریخچه اختراع و انواع مداد تراش

مداد تراش چیست؟

مداد تراش یک ابزار مکانیکی است که برای تیز کردن مداد استفاده می‌شود. سر مدادها بعد از استفاده کند می‌شود و مداد تراش، نوک و پوسته مداد را تراشیده و شکل می‌دهد که می‌تواند به صورت دستی یا با یک موتور الکتریکی انجام شود.

تاریخچه مدادتراش

قبل از اختراع مداد تراش مردم مدادهایشان را با چاقو (قلم تراش) یا کاغذ سنباده می‌تراشیدند. بعضی از مدادها مثل مداد‌های نجاری اکنون هم با چاقو تیز می‌شوند؛ زیرا، به خاطر سطح مقطع بیضی شکلی که دارند قابل پیچاندن داخل تراش نیستند.

اختراع مداد تراش

مخترع مداد تراش کیست؟

در سال 1828 میلادی، ریاضیدان فرانسوی به نام برنارد لاسیمون اولین مداد تراش را طراحی کرد (اختراع شماره 2444 فرانسه) که از یک تیغه فلزی که در یک مکعب چوبی به صورت ۹۰ درجه قرار داشت، برای تراشیدن مداد استفاده می‌شد. این روش ساده تر و آسان تر از استفاده از چاقو نبود، بنابراین مورد اقبال مردم قرار نگرفت.

تری دیس استواکس از فرانسه در سال 1847 میلادی، با تغییر در طراحی مداد تراش قبلی و ایجاد یک محفظه مخروطی، مداد تراش جدیدی را ارائه داد.

در سال 1851 میلادی، این طراحی استواکس توسط فردی به نام والترفوستر بهبود یافته و به تولید انبوه رسید. این اختراع فقط یک نقص داشت که حتما یا باید مداد ثابت بود یا مداد تراش، که در غیر این صورت بسیاری از افراد موفق نمی‌شدند و نوک مداد می‌شکست.

اولین مدادتراشی که این نقص در آن برطرف شده بود در سال 1896 میلادی ساخته شد که دارای صفحه ای متحرک حول مداد بود که نوک را تیز می‌کرد. جان لی لاو اهل شهر فال ریور، مداد تراش لاو را طراحی کرد. اختراع لاو مدادتراشی بسیار ساده و قابل حمل بود که هنرمندان زیادی از آن استفاده می کردند. مداد داخل حفره مدادتراش قرار میگرفت و با دست می چرخید. این اختراع در 23 نوامبر 1897 (تحت شماره 594114 آمریکا) به ثبت رسید.

مداد تراش قدیمی
مداد تراش قدیمی

با پیشرفت سیستم سنگ حول مداد، در سال 1904 میلادی، اولکات کلیمکس مداد تراشی را طراحی کرد که به جای سنگ متحرک، در آن از یک سیلندر استفاده شده بود که حول مداد میپرخید. بعد از آن در سال 1910 مداد تراش های الکتریکی ساخته شد که تا سال 1940 خیلی در دسترس نبود. بعد از آن تاریخ، تغییر چندانی در مداد تراش ها ایجاد نشد مگر مواردی که مربوط به تولید مداد تراش بوده است.

بر اساس یکی از منابع، شرکت هاماچر شلمر نیویورک تولید کننده اولین مدادتراش الکتریکی بوده که اوایل دهه 1940 توسط ریموند لئوی طراحی شده بود.

مداد تراش قدیمی
مداد تراش قدیمی

مداد تراش در عصر حاضر

امروزه ما انواع مختلف مداد تراش ها را داریم که مداد تراش های رنگی، دستی و جیبی ساده ترین و قدیمی ترین مدادتراش ها میباشد که دارای یک محفظه مخروطی شکل با یک تیغه در لبه آن میباشد که مداد ها داخل آن چرخانده میشود و قسمت اضافی از شیار کنار تیغه بیرون ریخته میشود.

انواع مداد تراش

تراش دستی

انواع امروزی این مداد تراش ها از پلاستیک یا آلومینیوم سخت ساخته میشود اما در انواع قدیمی تر از چوب جهت ساخت مداد تراش استفاده میشد. تیغه مورد استفاده همانند چاقو عمل میکند که در بعضی موارد در صورت نیاز میتوان تیغه ها را تعویض کرد.

تراش دستی
تراش دستی

تراش مخزن دار

در انواع رایج دیگر مخزنی در انتهای مداد تراش دستی تعبیه میشود و تیغه رو به سمت محفظه قرار میگیرد که تراشه های چوبی ایجاد شده داخل آن ریخته میشود.

تراش مخزن دار
تراش مخزن دار

تراش رومیزی

نوع دیگری هم به صورت سیلندر مانند ساخته شده و قابلیت نصب بر سطوح مختلف مانند روی میز را دارد که به سبب سه نظامی که در آن استفاده شده میتوان مداد را قرار داده و با پیچاندن دسته نصب شده بر آن مداد را تراشید که مدادتراش رومیزی نامیده میشوند.

تراش رومیزی
تراش رومیزی

تراش برقی یا الکتریکی

برخی دیگر از مدادتراش ها به صورت الکتریکی بوده و در ساخت آن از موتور الکتریکی استفاده میشود.

تراش برقی یا الکتریکی
تراش برقی یا الکتریکی

تراش های تخصصی

برخی تراش ها نیز مخصوص مداد کنته، زغالی و پاستل ساخته شده اند که در طراحی و نقاشی به کار میروند. تولیدکنندگان این نوع مداد تراش ها با توجه به تردی و شکنندگی زغال، پاستل و کنته و همچنین فرم مداد ها، تراش های مخصوص را در انواع مختلف طراحی و تولید میکنند که تفاوت آنها در زاویه حفره، قطر حفره و تیغ تراش است.

تراش های تخصصی
تراش های تخصصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا